polska grupa zbrojeniowa miniaturkaUKSW podpisał umowę o współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. Wraz z innymi uczelniami wyższymi będzie rozwijał działania w przemyśle wojskowym.

polska grupa zbrojeniowaPrzedmiotem umowy jest kooperacja pomiędzy Grupą PGZ i UKSW w zakresie prowadzenia wspólnych prac nad nowymi technologiami, przeznaczonymi do wykorzystania w produkcji wojskowej oraz cywilnej.

Do grona ośrodków naukowych współpracujących z Polską Grupą Zbrojeniową dołączyło również siedem uczelni wyższych: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Dalsze działania, których inaugurację stanowiło podpisanie umów pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową i uczelniami wyższymi, będą dotyczyły podejmowania prac ukierunkowanych na przygotowanie wspólnych projektów m.in. z następujących dziedzin: wykorzystania technologii bezzałogowych umożliwiających prowadzenie operacji w środowisku morskim (powietrznych, nawodnych oraz podwodnych), urządzeń morskich zapewniających ochronę infrastruktury krytycznej, integracji systemów bezzałogowych statków powietrznych z platformami morskimi i lądowymi, opracowania bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu i lądowania, opracowania symulatora walki powietrznej lotnictwa myśliwskiego, opracowania założeń strategicznych kierunków rozwoju innowacyjnych technologii polskiego przemysłu obronnego na potrzeby Sił Zbrojnych RP, organizacji laboratorium komputerowego wspomagającego dowodzenie i walkę w celach szkoleniowych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej.

ann6761   ann6746   ann6743

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej