karska2aProf. UKSW dr hab. Elżbieta Karska doktorem honoris causa Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa na Ukrainie.

22 września br. miała miejsce uroczystość wręczenia insygniów doktora honoris causa Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa w Winnicy prof. Elżbiecie Karskiej – dyrektor Instytutu Prawa Międzynarodowego, Unii Europejskiej i Stosunków Międzynarodowych WPiA UKSW.

karska1aPodczas uroczystości prof. Elżbieta Karska wygłosiła wykład pt. „New Trends of Human Rights Codification in the UN System”. Tytuł ten otrzymuje wybitna specjalistka z zakresu międzynarodowego prawa ochrony praw człowieka – powiedział rektor DonNU prof. Roman Gryniuk. Cieszę się z bardzo dobrej współpracy naszych uniwersytetów – dodał przewodniczący Senatu DonNU, członek-korespondent Narodowej Akademii Nauk Ukrainy prof. Anatolij Zagnitko. W uroczystości uczestniczyli członkowie Senatu, profesorowie i studenci DonNU, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz władze miasta.

Tytuł został przyznany, na wniosek Wydziału Prawa DonNU, przez Senat Uniwersytetu we wrześniu 2016 r. w uznaniu zasług Laureatki dla rozwoju nauki prawa międzynarodowego oraz prawa ochrony praw człowieka.

Uniwersytet w Doniecku jest uczelnią państwową. Powstał w 1937 r. Po wybuchu walk na wschodzie Ukrainy jego siedziba została czasowo przeniesiona do Winnicy.