migracjeInstytut Historii Sztuki we współpracy ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki zaprasza na LXIV Ogólnopolską sesję Stowarzyszenia Historyków Sztuki „Migracje“.

Migracje artystyczne bywają tak samo skomplikowane jak migracje społeczne, z którymi przecież są silnie powiązane. Migracje artystyczne wzbogacają, obdarzając zastaną rzeczywistość zupełnie nowym i wyjątkowym znaczeniem, potrafią też rujnować – zmieniając lokalne środowiska, budzą tym samym lęk przed obcym, zawłaszczającym tradycyjne wartości, redefiniującym uznane normy. Migracje bywają także skutkiem wojen, zawsze dramatycznie wpływających na losy człowieka, a poprzez niego na dzieła sztuki, niszczone i grabione – piszą organizatorzy sympozjum. Tematyka obrad oscyluje wokół pytań o generalne ramy zjawiska migracji w historii sztuki oraz wyjaśnienie i przedefiniowanie funkcjonujących w literaturze przedmiotu opinii na ten temat. Niebagatelne znaczenie będzie miało określenie determinantów, zarówno dominujących, jak i marginalnych zjawisk.  Sesja odbędzie się w dn. 24-25 listopada w Auditorium Maximum UKSW, ul. K. Wóycickiego 1/3.