O Polish Cathedrals na UKSW

polonika minW spotkaniu promocyjnym wzięli udział dr hab. Anna Czyż, prof. ucz. oraz dr Bartłomiej Gutowski – współautorzy książki Parafie i kościoły polskie w Michigan Massachusetts i Minnesocie.

Promocja autorska zorganizowana wspólnie przez Instytut Historii Sztuki UKSW oraz wydawcę publikacji – Instytut Polonika odbyła się 9 czerwca na kampusie Wóycickiego. Otwierając spotkanie dziekan Wydziału Nauk Historycznych, ks. prof. Waldemar Graczyk podziękował autorom i wydawcom za tę cenną inicjatywę.  Zwrócił także uwagę na liczną reprezentację studentów:

– Bardzo cieszymy się z Państwa obecności, bo to przede wszystkim dla Państwa organizujemy tego typu przedsięwzięcia. Po to, aby stały się inspiracją do nauki – podkreślił.

W spotkaniu poza autorami: dr hab. Anną Sylwią Czyż, prof. ucz.; dr. Bartłomiejem Gutowskim oraz dr. Pawłem Sieradzkim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego udział wzięli także przedstawiciele Instytutu Polonika z dyrektor Dorotą Janiszewską-Jakubiak na czele.

polonika2
Na zdjęciu od lewej: dr Bartłomiej Gutowski; dr hab. Anna Czyż, prof. ucz.; Dorota Janiszewska-Jakubiak, Lukrecja Jaszewska, dr Paweł Sieradzki

Popularyzatorska publikacja albumowa jest pokłosiem realizowanego w latach 2017-2019 roku projektu badawczego „Parafie i kościoły polskie w USA” przez naukowców z Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podczas wyjazdów udało się wykonać dokumentację 57 kościołów i parafii polskich w USA, które mają status tzw. Polish Cathedrals.

– Konieczność religijna i koniecznośc zdefiniowania siebie jako Polaka, to główne przyczyny powstania tych parafii – zaznaczyła podczas wystąpienia dr hab. Anna Czyż, prof. ucz. – Świątynie nie tylko odpowiadały na religijne potrzeby, ale szukano w nich i w życiu parafii możliwości realizacji ambicji oświatowych i kulturalnych. Niebagatelną rolę odgrywała też możliwość swobody w wyrażaniu siebie –  emigrantów jako Polaków – dodała.

Parafie i kościoły polskie w Michigan Massachusetts i Minnesocie jest drugim tomem serii wydanym przez Instytut Polonika, po Parafie i kościoły Polskie w Chicago, zwierającym opisy historii Polaków i związanych z nimi zabytków sakralnych w tej części USA.

W publikacji znajdują się opisy m.in świątyń Detroit,  świątyń Bay City i Wyandotte czy świątyń z Winony i Chicopee z Massachusetts i Minnesoty. Całość jest bogato ilustrowana artystycznymi fotografiami Norberta Piwowarczyka.

polonika1

10 czerwca 2022