Przejdź do treści

Wystawa „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”

IMG 20220610 WA0010Przed Budynkiem nr 23 na kampusie przy ul. Wóycickiego można oglądać wystawę „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny”. Ekspozycje przygotował Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Wystawa swoją premierę miała w przeddzień beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Teraz ekspozycję można obejrzeć na kampusie UKSW przed budynkiem nr 23. Ekspozycja ukazuje rolę, jaką odegrał bł. kard. Stefan Wyszyński w życiu Kościoła oraz w życiu społecznym i politycznym PRL.

IMG 20220610 WA0010
Na zdjęciu od lewej ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, prof. dr hab. Jolanta Marszalska oraz prof. dr hab. Jan Żaryn

W inauguracji wystawy „Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny” udział wzięli dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dziekan Wydziału Nauk Historycznych UKSW ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk.

– Wystawa pokazuj człowieka, który miał swoje niezwykłe zobowiązania wobec człowieka i narodu. Trzeba pamiętać, że służba prymasa Wyszyńskiego przypadała na okres, w którym naród polski został zderzony z komunizmem, a więc ideologią i praktyką państwa totalitarnego, które było ateistyczne. Był to tez okres przeprowadzenia narodu polskiego po grani między pierwszym, a drugim tysiącleciem swojego istnienia. Jeśli udało się przenieść prymasowi na drugą stronę i nie spadliśmy w przepaść, to wielka jego zasługa, bo dzięki niemu dziś możemy dalej mówić o sobie, że jesteśmy Polakami – mówił podczas wernisażu prof. dr hab. Jan Żaryn, wykładowca UKSW i dyrektor IDMN.

Jak zauważył dziekan Wydział Nauk Historycznych, ks. dr hab. Waldemar Graczyk, ekspozycja, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, cieszyła się dużym zainteresowanie społeczności akademickiej UKSW.

– Bardzo cieszy, że nie tylko wykładowcy i studenci Wydziału Nauk Historycznych, ale też innych wydziałów UKSW chętnie oglądają ekspozycję, która przypomina sylwetkę patrona naszego Uniwersytetu, nie tylko jako męża Kościoła, ale też wielkiego patrioty, dla którego naród polski był bardzo ważny – powiedział dziekan.

Celem wystawy jest przybliżenie postaci kard. Wyszyńskiego w różnych aspektach jego działalności. Jako jedna z ważniejszych postaci okresu powojennego odegrał on znaczącą rolę nie tylko w Kościele katolickim, ale także w obszarze społecznym i politycznym PRL. Wystawa stara się w przekrojowej, skondensowanej formie ukazać historyczne znaczenie osoby Prymasa Tysiąclecia.

Dzięki wystawie możemy poznać więc nie tylko Prymasa jako duszpasterza, który odegrał bardzo ważną rolę w procesie przemian związanych z Soborem Watykańskim II, ale również Prymasa-patriotę, walczącego o wolność narodu i prawa człowieka. Na wystawie, poza działalnością w bezpośrednim kontakcie z władzami PRL, znalazło się również miejsce na opis działalności na rzecz uczelni katolickich oraz polskich środowisk emigracyjnych.

Wystawę będzie można oglądać na UKSW do końca czerwca.

10 czerwca 2022