UKSW wyżej w rankingu „Perspektywy 2022”

miniaturka perspektywyAż sześć kierunków kształcenia na UKSW znalazło się w pierwszej dziesiątce najlepszych w Polsce. W rankingu „Perspektyw” wśród wszystkich polskich uczelni nasz Uniwersytet odnotował wzrost o pięć pozycji.

Nasza Uczelnia uplasowała się na 13. miejscu wśród uniwersytetów (podobnie jak w roku ubiegłym). Natomiast wśród wszystkich polskich uczelni zajęła 42. pozycję. Jest to wzrost o pięć pozycji w porównaniu z poprzednim rokiem.

W zestawieniu kierunków studiów najwyższe miejsca zajęły: teologia (4. miejsce), kierunki o bezpieczeństwie (7. miejsce), psychologia (8. miejsce), archeologia (9. miejsce), filozofia i chemia (10. miejsce). Kilka kierunków studiów zanotowało wzrost względem ubiegłorocznego zestawienia. Najwyższy odnotowały filologie obce oraz kulturoznawstwo, które w rankingu poprawiły swoją pozycję o pięć miejsc w górę. Matematyka uplasowała się trzy pozycje wyżej, administracja i ochrona środowiska poprawiły swój wynik o dwa miejsca, zaś archeologia, psychologia, stosunki międzynarodowe oraz politologia o jedno. Po raz pierwszy w zestawieniu kierunków technicznych znalazła się inżynieria środowiska, która uplasowała się na 27 pozycji.

Ranking „Perspektywy” to jedno z największych zestawień polskich szkół wyższych. Adresowany do kandydatów na studia, pomaga w wyborze uczelni lub kierunku studiów. Istotnym elementami, które wpływają na wysokie pozycje w rankingu, są m.in. kadra dydaktyczna, kontakty z biznesem, wymiana międzynarodowa czy ekonomiczne losy absolwentów. Zestawienie znane jest również poza granicami Polski – posiada certyfikat jakości międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence.

Kapituła Rankingu Perspektywy, na której czele stoi prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk, dba o profesjonalne przygotowanie zestawienia, ustalenie odpowiedniej metodologii oraz rzetelne opracowanie zebranych wcześniej danych. W tegorocznym rankingu przyjęto kryteria: warunki kształcenia, prestiż, absolwent na rynku pracy, innowacyjność, umiędzynarodowienie studiów, efektywność oraz potencjał naukowy.

Szczegółowe informacje o Rankingu można znaleźć na stronie: https://2022.ranking.perspektywy.pl/2022/

22 czerwca 2022