Współpraca z białostockim seminarium

seminarium minLepsza współpraca między Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego a Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku to cel nowej umowy, która została podpisana na UKSW.

Nową umowę podpisali przedstawiciele UKSW rektor ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski i dziekan Wydziału Teologicznego ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik oraz rektor AWSD w Białymstoku ks. dr Marian Strankowski.

seminarium2
Na zdjęciu od lewej: ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału  Teologicznego UKSW; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW; ks dr Marian Strankowski, rektor AWSD w Białymstoku

Umowa zakłada, że alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku mają status studentów kierunku teologia na Wydziale Teologicznym UKSW. Seminarium zachowuje natomiast swoją odrębność organizacyjno-prawną, swój zarząd i urzędy oraz rządzi się własnym statutem w prowadzeniu działalności formacyjnej do kapłaństwa. Zajęcia związane ze studiami teologicznymi będą odbywać się w budynkach seminarium według planu zajęć seminarium ustalonego przez rektora seminarium i zatwierdzonego przez dziekana Wydziału.

Podpisana umowa nie jest początkiem współpracy obu uczelni. Seminarium duchowne w Białymstoku zostało afiliowane do Wydziału Teologicznego UKSW w 2009 roku.

Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Wilnie i jako takie jest jedną z najstarszych tego rodzaju instytucją w Polsce. Powstało w 1582 r. W 1945 r. przeniesione do Białegostoku.

22 czerwca 2022