Zmarł prof. Stefan Karol Kozłowski

AdobeStock 322746190 miniDrugiego września zmarł prof. dr hab. Stefan Karol Kozłowski, wybitny badacz epoki kamienia, wieloletni pracownik Instytutu Archeologii Wydziału Nauk Historycznych UKSW.

SKKozlowskiStefan Karol Kozłowski urodził się w 1938 r. we Lwowie. W latach 1956–1961 studiował w Katedrze Archeologii Pradziejowej i Wczesnośredniowiecznej UW. W 1967 r. obronił pracę doktorską pt. „Mezolit w Małopolsce”, napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Waldemara Chmielewskiego, a w 1971 r. – habilitacyjną pt. „Pradzieje ziem polskich od IX do IV tysiąclecia p.n.e.”. Profesorem zwyczajnym został w 1988 r.

W latach 1961–1996 pracował w Instytucie Archeologii UW, w latach 1996–2002 – na Uniwersytecie Lyon 2 we Francji. Po powrocie zatrudniony został w Ośrodku Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW i – od 1.10.2002 r. – w Instytucie Archeologii UKSW. Na emeryturę przeszedł w 2021 r.

Prof. Kozłowski zajmował się epoką kamienia zarówno na ziemiach polskich, jak i w Europie i na Bliskim Wschodzie. Pracował na stanowiskach mezolitycznych na Kaszubach, w Kotlinie Sandomierskiej, a także na neolitycznych w Iraku (Nemrik, M’lefaat) i Izraelu (Gilgal). W ostatnim okresie zainteresował się również historią polskiej archeologii.

Był autorem szeregu publikacji, zarówno dotyczących epok kamienia, jak i historii archeologii. Wypromował wielu magistrów i dwunastu doktorów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta.

06 września 2022