Przejdź do treści

Min. Czarnek: Inwestowanie w naukę zawsze się opłaca

Prace badawcze, wprowadzenie na rynek produktów z innowacyjnych materiałów oraz zwiększenie sprzedaży proszków metalicznych o specjalnych właściwościach to główny cel umowy zawartej przez MCB UKSW i firmę DACPOL pod auspicajmi ministra edukacji i nauki prof. Przemysława Czarnka.

Umowa podpisana przez rektora UKSW ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego oraz dyrektora DACPOL Macieja Sitnika w obecności ministra edukacji i nauki dr. hab. Przemysława Czarnka prof. ucz., zakłada przede wszystkim opracowanie, wytworzenie i wprowadzenie na rynek stopu miedzi o wyjątkowych właściwościach, niedostępnego dotychczas w żadnym komercyjnym stopie.

Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW realizując projekt finansowany przez MEiN projektuje nowe stopy miedzi, srebra oraz tytan-ren. Wytwarza je metodami atomizacji ultradźwiękowej i przetwarza technologiami druku 3D. Celem Laboratorium Druku 3D, działającego w ramach MCB od lipca tego roku, jest rozwój technologii wytwarzania przyrostowego ze szczególnym naciskiem na projektowanie i wytwarzanie nowych materiałów oraz opracowywanie parametrów ich przetwarzania.
Na szybki rozwój nowego ośrodka naukowego UKSW zwrócił uwagę minister Czarnek. – Od uruchomienia Laboratorium Druku 3D do dziś, czyli momentu podpisania umowy minęło tylko parę miesięcy. To pokazuje, że inwestowanie w naukę zawsze się opłaca. Życzę bardzo dobrej współpracy i wykorzystania jej efektów w Polsce, Europie i świecie – powiedział.

Umowa z firmą DACPOL dobrze wpisuje się w cele i założenia projektu realizowanego przez MCB UKSW. Cel to umożliwienie polskim przedsiębiorcom wprowadzenia na rynek produktów z nowych, niedostępnych u światowej konkurencji materiałów metalicznych oraz zwiększenia sprzedaży proszków metalicznych o specjalnych właściwościach.

Rektor UKSW, ks. prof. Ryszard Czekalski podkreślił, że podpisane porozumienie to preludium do uroczystego otwarcia trzeciego kampusu UKSW w Dziekanowie Leśnym, którego częścią jest Multidyscyplinarne Centrum Badawcze. – W Centrum prowadzone są badania służące gospodarce, jest to miejsce współpracy nauki z biznesem. Nasi młodzi naukowcy podejmują działania, których owocem jest niniejsza umowa. Życzę dobrych pomysłów i aby cel główny, czyli połączenie nauki i gospodarki jak najszybciej był realizowany – powiedział.

W ramach umowy firma DACPOL wykorzysta nowe stopy miedzi i srebra powstałe w MCB UKSW do produkcji elementów grzejnych używanych do hartowania elementów ciernych.

– Nasza firma jest firmą rodzinną. Produkujemy elementy grzejnictwa indukcyjnego w miedzi przede wszystkim na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Dziś wykonujemy tę produkcję manualnie, dlatego też w wykorzystaniu do tego celu druku 3D widzimy bardzo dużą przyszłość – powiedział Maciej Sitnik, dyrektor zarządzający DACPOL.
Produkt, który firma wprowadzi na rynek z opracowanego przez MCB UKSW stopu miedzi będzie posiadał przewodność cieplną i elektryczną niedostępną w żadnym stosowanym obecnie komercyjnie stopie stosowanym w technologiach przyrostowych druku 3D.

Nowe proszki miedzi to obok opracowywanych w laboratorium MCB UKSW stopów na bazie srebra i tytan-ren jedne z najbardziej perspektywicznych materiałów, które dzięki wprowadzeniu na rynek światowy przyczynią się do popularyzacji zaawansowanych materiałów produkowanych w Polsce. Materiały te będą miały zastosowanie np. w przemyśle motoryzacyjnym, elektronice oraz lotnictwie.

03 października 2022