Sukcesy badaczy z UKSW

Ekonomista, dziennikarz, informatyk i absolwent Wydziału Prawa i Administracji, znaleźli się wśród wyróżnionych i nagrodzonych naukowców naszej Uczelni.

Dr Dariusz Filip z Instytutu Ekonomii i Finansów UKSW, autor publikacji zatytułowanej „Determinanty efektów alokacji aktywów funduszy inwestycyjnych w Polsce. Atrybuty funduszy oraz cechy zarządzających”, znalazł się w gronie nominowanych do prestiżowej Nagrody Beta. To honorowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania finansami, przyznawane jest od 2003 r., podczas Konferencji Zarządzanie Finansami, zorganizowanej przez Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Piotr Łuczuk z Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW, redaktor naczelny serwisu Filarybiznesu.pl, został laureatem organizowanego od 2009 r. konkursu o tytuł „Pracodawca godny zaufania”. Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą  przedstawiciele instytucji pozarządowych, organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni, po raz dwunasty nagrodziła firmy i instytucje, które „w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania”. Jedną z dwóch nagród dziennikarskich „za zaangażowanie w promowanie dobrych praktyk i postaw przez polskich przedsiębiorców” dostał Piotr Łuczuk.  – Od początku stawialiśmy sobie za cel, aby pisać o gospodarce „ludzkim językiem” i każdego dnia staramy się z tej obietnicy wywiązywać – powiedział red. Łuczuk.

Podręcznik „Dane satelitarne dla administracji publicznej” został uhonorowany nagrodą Ministra Rozwoju i Technologii za najlepszą krajową publikację w dziedzinie geoinformacji w edycji 2021 r. Złotą statuetkę przyznano autorom publikacji – zespołowi uczonych, a wśród nich dr hab. Rafałowi Zapłacie, prof. ucz. z Instytutu Informatyki UKSW. Bogato ilustrowany przewodnik został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej. Jedyna tego rodzaju pozycja na polskim rynku, dostępna także w wersji elektronicznej, jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych teledetekcją satelitarną czyli dokonywaniem pomiarów przy użyciu urządzeń umieszczonych w sztucznych satelitach. Przedstawia między innymi najważniejsze misje satelitarnych i trendy rozwoju systemów i technologii satelitarnych związanych z obserwacją ziemi.

Dr Katarzyna Cichos z Katedry Prawa Dyplomatycznego i Dyplomacji Publicznej WPIA UKSW, została wybrana do Zarządu International Sustainable Development Research Society na kadencję 2023/24. ISDRS to globalna sieć zrzeszająca ponad 2800 członków i obserwatorów zajmujących się tzw. zrównoważonym rozwojem, łącząca badaczy ze wszystkich kontynentów.

„Gra komputerowa w świetle prawa autorskiego” to praca magisterska absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UKSW mgr. Krzysztofa Krasowskiego, wyróżniona przez Ministra Edukacji i Nauki w XX edycji, ogłoszonego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej.

06 grudnia 2022