Światło wolności. W rocznicę stanu wojennego

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego włączył się w akcję „Zapal światło wolności”, upamiętniającą 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej związana jest z gestem solidarności, jaki w roku 1981 wobec Polaków żyjących w stanie wojennym okazali mieszkańcy wolnego świata. Wówczas, na znak jedności z rodakami w oknie Pałacu Apostolskiego zapalił świecę papież Jan Paweł II. Wezwanie do zapalenia świec popłynęło także z ust ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana.

Od wielu lat 13 grudnia o godzinie 19.30 w domach, urzędach, szkołach czy innych instytucjach płonie światło wolności. Honorowy Patronat nad wydarzeniem IPN objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

W tym roku nasza uczelnia po raz kolejny wzięła udział w akcji, upamiętniającej ofiary stanu wojennego. Rektor UKSW, ks. prof. dr hab.  Ryszard Czekalski zapalił symboliczną świecę i ustawił ją w oknie uniwersyteckiego gmachu.

Zawieszenie zajęć akademickich i działalność konspiracyjną w czasie stanu wojennego wspominają ówcześni studenci Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej, poprzedniczki UKSW. Ich wspomnienia można przeczytać TUTAJ.

13 grudnia 2022