Zmarł ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki

17 grudnia zmarł ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Ks. prof. Czesław Rychlicki był specjalistą w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej.

W latach 1957-1963 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został skierowany na studia magisterskie na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat z teologii dogmatycznej otrzymał w 1970 r. na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum” w Rzymie na podstawie rozprawy „Cristologia negli scritti di Andrea Frycz Modrzewski – il precursore dell´ecumenismo”. Jednocześnie studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Instytucie Teologii Wschodniej w Rzymie. Stopień doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej uzyskał w 1998 r. w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (ATK).

Był organizatorem i pierwszym dyrektorem Studium Teologiczno-Pastoralnego i Punktu Konsultacyjnego ATK/UKSW w Warszawie, z siedzibą w Płocku. 5 czerwca 2003 r. został członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej w Watykanie. Był także sekretarzem Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Zasiadał w Komitecie Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prof. Czesława Rychlickiego rozpoczną się 21 grudnia o godz. 11:00 w płockiej katedrze, której przewodniczyć będzie bp Szymon Stułkowski. 22 grudnia o godz. 11:00 zostanie odprawiona msza św. w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą, której przewodniczyć będzie bp Roman Marcinkowski. Trumna z ciałem zmarłego zostanie złożona w grobie na cmentarzu w Dobrzyniu nad Drwęcą.

Śp. ks. prof. Czesław Rychlicki
21 grudnia 2022