Korowód kolędników na UKSW

Na koncert kolęd i wielkich przebojów muzyki światowej zorganizowany w auli im. Jana Pawła II na kampusie Dewajtis, przybyli emerytowani pracownicy naszej Uczelni.

– Ten koncert jest hołdem dla Państwa pracy. To ogromne „dziękuję” za lata Państwa oddanej służby naszej społeczności, naszej wspólnocie, której nadal jesteście członkami – powiedział do zgromadzonych podczas uroczystego koncertu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, w szczególny sposób zwracając się do czterdziestu pięciu osób, które w tym roku odeszły na emeryturę.

fot. Stanisław Klucznik

Zanim rozbrzmiała pierwsza kolęda – Północ już była – ks. prof. dr hab. Skorowski, dyrekor organizującego koncert Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, mówił zebranym o radości  i nadziei, mających swe źródło w Bożym Narodzeniu i w przeświadczeniu, że „jesteśmy jeszcze światu potrzebni”. A także o czasie, na który warto spojrzeć nie tylko z perspektywy przemijania, ale „wezwania do tworzenia”.

– Przykład Księdza Profesora, byłego rektora UKSW potwierdza fakt, że to wszystko, co dobrego dzieje się na Uniwersytecie, czynią wspaniali ludzie – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW zapraszając przybyłych emerytowanych pracowników Uczelni do wspólnego radowania się i świętowania. –  Dzięki Państwa, trwającemu całe lata, zaangażowaniu,  i to zarówno pracowników nauki jak i administracji, nasz Uniwersytet mógł się rozwijać. Uniwersytet nie zmarnował Waszej pracy, rozwija się nadal i zmierza w dobrym kierunku. Chciałbym szczególnie tym  z Państwa, którzy są dziś z nami obecni, którzy pracowali na naszej Uczelni, niektórzy jeszcze pod szyldem ATK, bardzo serdecznie podziękować i za tę pracę, i za dzisiejszą obecność. A jednocześnie prosić, by pozostawali Państwo w kontakcie z naszym Uniwersytetem. Niech Najwyższy obdarza Nas zdrowiem, swoim błogosławieństwem, byśmy mogli spotkać się za rok – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski. Rektor UKSW podkreślił, że jego „zamierzeniem od początku kadencji była szczególna troska o osoby, które pracowały w przeszłości na naszym Uniwersytecie”, przez lata współtworzyły jego społeczność, najpierw ATK, a następnie UKSW. To właśnie z myślą o tych, którzy tworzyli fundament jej rozwoju, zaplanowane są wydarzenia, które pomogą w podtrzymywaniu więzi z Uczelnią.

Chwała na wysokości

Prowadzący koncert Tadeusz Melon, skrzypek, kompozytor i aranżer, przywitał „korowód kolędników”, jak nazwał przybyłych gości.

Zabrzmiały kolędy Północ już była i Z Narodzenia Pana, Dzisiaj w Betlejem i Witaj gwiazdko złota, Oj, Maluśki Maluśki i Cicha noc, zaś Tadeusz Melon znał historię każdej z nich. I opowiadał o nich lekko, okraszając owe historie anegdotami i subtelnym żartami. I były to, co tak dziś nieczęste, opowieści erudyty podane z wyczuciem i smakiem. Zaś zebrani łatwo dali się namówić na przyłączenie się do solistów i chóralne śpiewanie kolęd.

„Przybieżeli do Betlejem pasterze, grają skocznie Dzieciąteczku na lirze. Chwała na wysokości…” – i hop!  – na prośbę prowadzącego wszyscy unieśli  ręce w górę, by je opuścić  przy „…A pokój na ziemi”. Pierwszą część koncertu zakończyła „królowa polskich kolęd”, jak ją nazwał Tadeusz Melon, czyli Bóg się rodzi Franciszka Karpińskiego.

Korowód kolędników płynnie przeistoczył się w korowód karnawałowy, który przenosił zebranych w czasie i przestrzeni po całym świecie. Zabrzmiało tango Jalousie i  czardasz, arie operetkowe i evergreen New York New York. A także szlagier Elvisa Presleya Always on my mind,  którą baryton Robert Szpręgiel bisował na wyraźne życzenie ks. prof. Skorowskiego.

– Żyjemy w świecie, jaki został nam dany i zadany – powiedział na zakończenie koncertu ks. prof. dr hab. Skorowski. –  To dobry świat, piękny i mądry, ale też pełen zawirowań, niepokojów i zła. My weszliśmy dziś w piękny świat i dzięki naszym artystom ten piękny świat w nas trwa.

Prof. dr hab. Wiesław Wysocki, historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, z Uczelni, w której przepracował 40 lat, odszedł w tym roku.

– Jest to przeżycie sentymentalne, powrót do niedawno opuszczonych murów – mówił przejęty po koncercie. – Zostałem zaproszony i przyszedłem. Artyści z taką skalą głosu! Najwyższa kultura prowadzącego koncert! To wielka przyjemność. Wzruszający powrót.

Koncert Z kolędą w nowy rok zorganizowało Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW oraz Muzeum Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego. Scenariusz i reżyseria – Tadeusz Melon, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Robert Szpręgiel – baryton, Tomasz Kirszling – trąbka, Małgorzata Piszek – fortepian, Jarosław Jekiełek – kontrabas, Tadeusz Melon – skrzypce.

24 stycznia 2023