Ave Maria na UKSW

Wieczorny koncert zatytułowany „Wszystko postawiłem na Maryję” był zwieńczeniem tegorocznych obchodów Święta Uczelni.

– Ten koncert wpisuje się w wielkie nasze świętowanie. Człowiek, który chce przeżyć życie swoje mądrze i odpowiedzialnie, musi mieć także czas świętowania. Gdyby wszystko było codziennością znaczoną pracą, zabieganiem i utrudzeniem, życie nie miałoby sensu – mówił witając przybyłych na koncert w imieniu Rektora UKSW, ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, dyrektor Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW, które było organizatorem koncertu.

Ks. prof. Skorowski, nazwał patrona naszej Uczelni, któremu poświęcony był koncert „błogosławionym na współczesne czasy”, którego nauczanie obejmujące człowieka, rodzinę, naród i ojczyznę, wreszcie Europę, także i dziś pozostaje aktualne.

ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski

Koncert wypełniły utwory muzyki klasycznej i pieśni maryjne, przeplecione fragmentami homilii kard. Wyszyńskiego, Ślubów Jasnogórskich i modlitwami Prymasa Tysiąclecia na Jasnej Górze, odczytanymi przez ks. dr. Krzysztofa Niegowskiego. Usłyszeliśmy też głos kardynała Wyszyńskiego, przywołującego wspomnienie rodzinnego domu, w którym wyrastał w czci dla Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej.

Zabrzmiały „Ave Maria” Charles’a Gounoda i Gaetano Donizetti’ego, „Jesu Bleibet Meine Freude” Jana Sebastiana Bacha, „Te Deum” Marca Antoine’a Charpentiera i zaśpiewany przejmująco przez Bogumiłę Dziel-Wawrowską słynny motyw z filmu „Misja”, skomponowany przez Ennio Morricone.

Na zdjęciu od lewej: Jarosław Jekiełek, Tomasz Kirszling, Tadeusz Melon i Małgorzata Piszek

Artyści, Bogumiła Dziel-Wawrowska i Robert Szpręgiel, wypróbowani przyjaciele naszej Uczelni, zaprosili do zgromadzoną publiczność wspólnego śpiewania. – Madonno, Czarna Madonno/ jak dobrze Twym dzieckiem być/o pozwól, Czarna Madonno/o ramiona Twoje się skryć – ta skomponowana przez Alicję Gołaszewską, szczególnie umiłowana przez kardynała Wyszyńskiego pieśń maryjna, z akompaniamentem kontrabasu, trąbki, skrzypiec i fortepianu, zyskała nowe życie. I jakże potężnie zabrzmiał wyśpiewany, na zakończenie koncertu, „Apel jasnogórski”.

Na pierwszym planie od lewej: Robert Szpręgiel i Bogumiła Dziel-Wawrowska. W tle Jarosław Jekiełek i Tadeusz Melon

Wystąpili: Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Robert Szpręgiel – baryton, Małgorzata Piszek – fortepian, Jarosław Jekiełek – kontrabas, Tomasz Kirszling – trąbka, Tadeusz Melon – skrzypce. Słowo wprowadzające wygłosił ks. dr Krzysztof Niegowski.

30 maja 2023