Przejdź do treści

UKSW na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Siedemdziesięciu pracowników, doktorantów i studentów UKSW wzięło udział w pierwszej w historii Uczelni wyprawie żeglarskiej.

„Żagle z UKSW” zorganizowała, z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora naszego Uniwersytetu, Fundacja „Pro Polonia”, we współpracy z UKSW oraz Samorządem Doktorantów i Studentów. Rejs integracyjny społeczności akademickiej oraz środowiska polonijnego to pierwszy etap większego projektu, w ramach którego odbędzie się we wrześniu 2023 r. spływ kajakowy dla studentów i doktorantów oraz zajęcia na uniwersyteckiej siłowni, otwarte dla wszystkich członków społeczności akademickiej UKSW, środowiska polonijnego oraz mieszkańców Bielan.

Wspólna integracja, śpiewy, wiatr i słońce. To tylko niektóre elementy zakończonego niedawno rejsu żeglarskiego.

– Bardzo cieszymy się, że samorząd doktorantów mógł być współorganizatorem pierwszego w historii wyjazdu integracyjnego „Żagle UKSW”. Tego typu wydarzenia sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości. Po raz kolejny pokazaliśmy, że samorząd doktorancki i samorząd studencki mogą działać razem, a obecność pracowników naszego Uniwersytetu jest najlepszym dowodem na to, jak cudowną społeczność akademicką tworzy UKSW – podsumowała wyjazd Mariola Pirek, przewodnicząca Samorządu Doktorantów UKSW.

Rejs rozpoczął się od dobrze znanego wszystkim żeglarzom Sztynortu, największego mazurskiego portu z długoletnią historią i przepięknym pałacem rodu von Lehndorff. Luksusowymi łodziami Maksus 34 i Antilla 27 uczestnicy rejsu przepłynęli do Mamerek, gdzie zwiedzili kwaterę główną Niemieckich Wojsk Lądowych, najlepiej zachowany kompleks bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. To właśnie z tego miejsca Niemcy kierowali operacją na froncie wschodnim.

Po dotarciu do małego portu na Cyplu Zwierzynieckim, atrakcją wieczoru było ognisko, podczas którego żeglarzy odwiedzili Aleksandra Radwańska, przewodnicząca Samorządu Studentów UKSW i Michał Nowakowski, wiceprzewodniczący. Następnego dnia, w sobotni wieczór, uczestnicy rejsu wysłuchali koncertu szantowego w Węgorzewie. Niedziela upłynęła pod znakiem regat, w których zwyciężyła łódź „Dziekanów”, nazwana tak od nazwy trzeciego kampusu Uczelni.

Każda z łodzi otrzymała bowiem nazwę związaną z naszą Uczelnią. Stąd Drzewajtis, Wóycickiego, Uksford, 114, Dziekanów, Osiołek i Żubrowa. Nad łodziami powiewały biało-niebieskie bandery, zaś załogi występowały w wygodnych strojach z akronimem UKSW. Nie sposób było zatem nie dostrzec na mazurskich wodach żeglarzy z UKSW.

Gry integracyjne, zajęcia z fizjoterapeutą, poranne i wieczorne rozciągnie, muzyka i wspólne spędzanie czasu, także gotowanie i dbanie o porządek na łodziach to wyśmienite warunki do integracji środowiska akademickiego poza murami uczelni. Uczestnicy rejsu otrzymali stosowne przeszkolenie żeglarskie, a nad bezpieczeństwem, poza profesjonalnymi sternikami, czuwali ratownicy wodni.

– Wyjazd ten był doskonałą okazją do lepszego poznania się i wspólnego spędzenia czasu. Mogliśmy dzięki niemu poznać osoby z różnych wydziałów i kampusów. To był cudowny czas, kiedy mogliśmy odpocząć przed sesją i zresetować głowy – mówiła Cecylia Kruk, studentka pierwszego roku historii sztuki na Wydziale Nauk Historycznych UKSW.

Dodatkową atrakcją były rejsy motorówką, co, obok fantastycznych warunków atmosferycznych, mogło znacznie podnieść poziom adrenaliny uczestnikom rejsu. Mimo zimnej wody, znaleźli się także śmiałkowie, którzy skorzystali z kąpieli w jeziorze.

Podsumowaniem wyjazdu było spotkanie z dr hab. Anną Fidelus, prof. ucz., prorektor ds. studenckich i kształcenia, która wręczyła puchar i medale zwycięskiej drużynie niedzielnych regat na Mamrach, jednym z największych jezior w Polsce.

– Cieszę się, że właśnie ta inicjatywa księdza Rektora i Fundacji „Pro Polonia”, we współpracy ze Samorządami Studentów i Doktorantów spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Celem tego wyjazdu, obok integracji społeczności akademickiej, była popularyzacja spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie przed sesją studenci i doktoranci mogli przygotować się mentalnie do tych trudnych chwil i zacząć już myśleć o zbliżających się wakacjach – mówiła do żeglarzy prof. Anna Fidelus.

Dofinansowano ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – popularyzacja nauki i promocja sportu”. Projekt „WiK – Woda i kulturystyka, czyli sportowa integracja środowiska akademicko-polonijnego” na podstawie umowy SONP/SN/548505/2022. Kwota dofinansowania: 404 000,00 zł. Łączna wartość projektu: 452 000,00 zł.

06 czerwca 2023