str5 marca ks. prof. dr hab. Sławomir H. Zaręba, dziekan WNHiS, wraz z dr. Marcinem Zarzeckim, prodziekanem WNHiS, dokonali odbioru dronów do realizacji celów naukowo-badawczych.

Drony będą wykorzystywane do fotogrametrii niskiego pułapu. Dzięki zastosowaniu dronów możliwe będzie wykonanie dokumentacji fotograficznej zabytków oraz obiektów przemysłowych. Uzyskane fotografie, poza znaczeniem dokumentacyjnym, pozwolą na  precyzyjne wykonywanie map oraz tworzenie planów obiektów. Niemniej ważnym zastosowaniem informacji z powietrza jest dokumentowanie wyników szerokopłaszczyznowych wykopalisk archeologicznych.

Integracja dronów z Laboratorium Metod Numerycznych i Analiz Statystycznych stanowi unikalny zasób dla rozwoju interdyscyplinarnych badań stosowanych prowadzonych na Wydziale pozwoli także na uzyskania świadectwa kwalifikacji UAVO VLOS/BVLOS.

Photo1