foto_06.jpg
strona rodzNa UKSW odbyła się konferencja naukowa pt. „Rodzina fundamentem niepodległości w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

P3120025Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Projekt składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.

Otwarcia konferencji dokonał JM ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że patron naszego Uniwersytetu, kardynał Stefan Wyszyński zagadnienia związane z rodziną uczynił centralnym tematem swego nauczania. A Uniwersytet jest jego żywym pomnikiem. Tematykę roli i zadań rodziny realizuje m.in. prowadząc studia z zakresu nauk o rodzinie na unikatowym w skali kraju wydziale - Wydziale Studiów Nad Rodziną.

Jego Eminencja, kardynał Kazimierz Nycz w słowie wstępnym odniósł się o słów wicepremiera Gowina o tym, że "Polskę trzeba wymyślić i zbudować na nowo”. Zauważył, że w naszej historii było parę takich momentów, min. w 1918 czy w 1989 roku. Dziś także ważne jest aby przyjrzeć się temu co się stało z rodziną przez ostatnie lata i co dla rodziny można zrobić. Powinna być to ponadpartyjna kontynuacja zmian na lepsze, gdyż „rodzinę i małżeństwo podniósł do godności sakramentu sam Chrystus” i jest ona "fundamentem życia społecznego i państwowego”.

TMX 6455Minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin, pomysłodawca projektu „Polonia Restituca” w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zwrócił uwagę na fakt, że taka okazja do świętowania więcej się nie powtórzy. Jest to swego rodzaju zaszczyt ale i zobowiązanie. Dlatego w tym szczególnym momencie nie należy ograniczać się jedynie do obchodów i uroczystości ale także wypracować mechanizmy, nadać nowy sens i wyznaczać nowe kierunki aby kształtować przyszłość Polski. Minister Gowin przedstawił także kulisy powstania programu Polonia Restituta i zaznaczył, że nie jest to inicjatywa polityczna. Ma na celu szukanie dialogu, odbudowanie poczucia wspólnoty i zasypywanie podziałów.

Nawiązując do tematyki pierwszej konferencji cyklu zwrócił uwagę na fakt, że to w rodzinie następuje pierwsze zetknięcie z prawdą i dobrem. To właśnie rodzina jest przeciwwagą dla idywidualizmu i kolektywizmu. Przywołując wskaźniki dzietności i dane ZUS minister nauki i szkolnictwa wyższego stwierdził, że „dziś stajemy przed pytaniem być albo nie być” dlatego niezwykle ważne jest porozumienie ponad podziałami w kwestii polityki prorodzinnej, tak aby zastanowić się w jakich obszarach państwo powinno wspomagać rodzinę. Powinna być ona bowiem „podmiotem a nie przedmiotem działań państwa”.

TMX 6475Następnie referat „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” wygłosił ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z WNHiS UKSW.

Podczas briefingu prasowego Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podziękował ministrowi Gowinowi za projekt „Polonia Restituta” i zwrócił uwagę na znaczenie słowa „restituere” – powracać, zawracać do początków. Ten projekt jest więc niejako powrotem do głównego nurtu myśli narodowej. Następnie ks. prof. Tomasz Homa przedstawił cały projekt i zapowiedział tematy wszystkich konferencji tego cyklu.

Po konferencji prasowej odbyły się panele dyskusyjne z udziałem m.in. prof. dr hab. Gertrudy Uścińskiej, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, Bartosza Marczuka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prof. dr hab. Anieli Dylus, Małgorzaty Sobieskiej zu Schwarzenberg, Wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Wojciecha Słoniny, Prezesa Zarządu Fundacji Instytutu Rozwoju Społecznego.

Ks. prof. Ireneusz Mroczkowski z Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW podsumowując konferencję stwierdził, iż najlepszy przykład daje Rodzina Nazaretańska. Wskazał współczesne zagrożenia rodziny a także podkreślił wartość Katolickiej Nauki Społecznej, która powinna być światłem dla polityków tworzących politykę prorodzinną.

Konferencja pokazała rodzinę w szerokim spektrum jej współczesnych form organizowania się i przemian, uwarunkowań społecznych, kulturowych i ekonomicznych, wyzwań i zagrożeń, z którymi przychodzi się jej mierzyć oraz jej funkcji i ról – tak w stosunku do konstytuujących ją osób, jak i społeczeństwa, które współtworzy.

Konferencję prowadził redaktor Marek Zając.

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii

P3120368   TMX 6646 

 

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje