foto_06.jpg
abidzan minKierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW dr Kazimierz Szałata przebywał w dn. 19-23 kwietnia w Abidżanie, gdzie m.in. rozmawiał o możliwości kształcenia w Europie średnich kadr medycznych.

Dr Szałata spotkał się między innymi ze światowej sławy epidemiologiem prof. Chrystianem Roch Johnsonem z Uniwersytetu Abomey-Calavie z Cotonou w Beninie, konsultantem WHO prof. Henri Assé z Uniwersytetu w Abidżanie oraz Coty Jean Ibrahim Diakité z diecezji Abidżan w Wybrzeżu Kości Słoniowej.

abidan prof. JonsonRozmawiano o potrzebie kształcenia średniego personelu medycznego, głównie diagnostów, higienistów i pielęgniarzy, ale też księży i sióstr zakonnych posługujących wśród chorych i potrzebujących pomocy. Dr Kazimierz Szałata przedstawił historię i dzień dzisiejszy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który otwiera w tym roku kierunek pielęgniarstwo w języku angielskim, a w najbliższych latach także wydział lekarski. Podczas spotkania rozważano też możliwość organizacji kilkumiesięcznych staży w Afryce dla studentów z Polski, studiujących nie tylko medycynę.

Nasi afrykańscy partnerzy interesowali się Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego także ze względu na jego związek z Kościołem katolickim. Wybrzeże Kości Słoniowej jest krajem, gdzie katolicyzm odgrywa ważną rolę. Obecnie cały kraj przygotowuje się do aktu oddania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Z dumą przypomina się tu, że papież Jan Paweł II, który trzykrotnie odwiedził Wybrzeże, nazywał je swoją drugą ojczyzną.

abidzan2Dr Kazimierz Szałata, jako oficer Orderu Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, w towarzystwie przedstawicieli Wielkiego Kanclerza Orderu Narodowego WBK Gnamba Yao Guillaume i Affoussy Bamba oraz Michela Récipon i Coty Jean Ibrahim Diakité z Międzynarodowej Unii Follereau wziął udział w uroczystym wręczeniu Krzyża Komandorskiego Republiki WBK s. Monique Godé ze Zgromadzenia Sióstr św. Franciszka Ksawerego jako wyraz uznania dla francuskiej zakonnicy, która swoje życie poświeciła pracy wśród trędowatych. Podczas uroczystości dr Kazimierz Szałata wręczył s. Monique złoconą ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej. Wygłosił też „Pochwałę Afryki”, o której papież Jan Paweł II mówił, że jest nadzieją Europy i nadzieją świata. Dr Szałata podkreślił, że Afryka zachowała to, co Europa straciła: smak życia, szacunek dla życia, radość, otwartość, rodzinę, mocne zakorzenienie w tradycji oraz autorytet ludzi starszych.

 

abidzan1

Przy okazji pobytu w Wybrzeżu Kości Słoniowej dr Kazimierz Szałata odwiedził w specjalnym szpitalu w Divo dzieci chore na najbardziej zjadliwą i najtrudniejszą w leczeniu postać trądu ulcère de Buruli. Wziął udział w spotkaniu specjalistów epidemiologów i leprologów na temat najpilniejszych potrzeb krajów afrykańskich. Dr Kazimierz Szałata przekazał w imieniu Fundacji Polskiej Raoula Follereau 10 tys. euro na nową studnię głębinową, która będzie usytuowana na pograniczu miejscowości Bezibou i Zuzua w departamencie Haut-Assandra.

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje