min KPRMNasz Uniwersytet wraz z Departamentem  Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, współorganizował konferencję naukową pt. Polska pomoc humanitarna: potrzeby-wyzwania-działania.

20180516 101708Konferencja odbyła się 16 maja br. w Sali im. Tadeusza Mazowieckiego w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Głównymi tematami podejmowanymi podczas konferencji był problem efektywnej pomocy ludziom najbardziej potrzebującym w różnych miejscach gdzie toczą się wojny, głód czy inne powody powodujące potrzebę pomocy humanitarnej.

W ramach konferencji odbyły się trzy panele tematyczne: Kryzysy humanitarne i migracyjne, Uwarunkowania udzielania pomocy humanitarnej: bezpieczeństwo kulturowe, międzynarodowe prawo humanitarne oraz Polska Pomoc Humanitarna w światowym systemie pomocy, praktyczne przykłady.

Jednym z panelistów był ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło który zwrócił uwagę na projekty humanitarne realizowane wraz z Departamentem Pomocy Humanitarnej KPRM przez Fundację im. O. Werenfrieda jako przykłady efektywnej pomocy ofiarom wojen. Jak podkreślał ks. Cisło „dzięki tej pomocy otarto wiele łez, tylko w ubiegłym roku udzielono pomocy ok. 13 tys. osób z Syrii. Były to najczęściej dzieci i kobiety z terenów wojny”.20180516 101736

Konferencja stała się okazją do zaprezentowania szerokiemu gremium słuchaczy kompendium wiedzy na tematy podejmowane przez prelegentów ale także była dobrą okazją do pokazania efektywnych działań poszczególnych organizacji pomocowych działających w Polsce oraz poza granicami naszego kraju. Jest to konkretna i skuteczna pomoc którą wykonują te organizacje w imieniu wszystkich Polaków.

„W ostatnim roku - jak stwierdziła Minister ds. Pomocy Humanitarnej Beata Kempa - z funduszy rządowych przekazano ok. 770 milionów złotych w ramach pomocy humanitarnej oraz dotyczącej pomocy rozwojowej”.

Ważnym przesłaniem tej konferencji jest fakt potrzeby naukowej refleksji nad współczesnymi formami zagrożeń życia i zdrowia wynikający z działań wojennych, głodu, prześladowań i innych form ucisku a także wypracowanie skutecznych form pomocy potrzebującym.

Konferencję objął patronatem honorowym Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

UKSW reprezentowała Pani Prorektor prof. UKSW dr hab. Anna Fidelus wraz z grupą wykładowców i studentów z różnych wydziałów.

20180516 113655   20180516 101538