foto_11.jpg
Salamanca 1Ponad 600 rektorów i nauczycieli akademickich z całego świata, polityków, przedstawicieli międzynarodowych instytucji i biznesu wzięło udział w IV Międzynarodowym Spotkaniu Rektorów Universia.
Spotkanie odbyło się w dniach 21-22 maja br. w Salamance.

W ramach wydarzenia ponad 600 rektorów i przedstawicieli środowiska akademickiego z 26 krajów wzięło udział w dyskusjach panelowych skupionych wokół trzech głównych tematów: „Nauczanie i uczenie się w świecie cyfrowym”, „Badania naukowe: paradygmat pod nadzorem?” oraz „Wkład uczelni wyższych w rozwój społeczny”. W tych dniach Uniwersytet w Salamance świętował 800-lecie istnienia pod hasłem „Uniwersytet, Społeczeństwo i Przyszłość”. Spotkanie w Salamance poprowadziła Ana Botin, Przewodnicząca Banco Santander i dyrektor programu Universia.

W spotkaniu uczestniczył także rektor naszego Uniwersytetu, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, który zwrócił uwagę na możliwości wymiany doświadczeń i nawiązania międzynarodowych relacji. Podkreślił, że "spotkanie z ludźmi, prawdziwa rozmowa, to najważniejszy aspekt tego, co się działo w Salamance" (czytaj artykuł w Rzeczpospolitej).

Współpracę z Santander Universidades ks. Rektor opisuje następująco: "Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który podjął bardzo szeroką współpracę z Santander Universidades. Zasady tej współpracy zostały oparte na najlepszych wzorcach z krajów Europy Zachodniej, zwłaszcza z Hiszpanii. Uwzględniliśmy jednocześnie uwarunkowania polskie, tak by zapewnić nowym studentom i pracownikom optymalne warunki rozwoju w obszarze akademickim. Wyrażam radość, że nasze projekty dydaktyczne i naukowe znalazły całkowitą akceptację ze strony naszych partnerów bankowych. Pragnę też podkreślić niezwykłą rzetelność  i zaangażowanie ze  strony przedstawicieli Santander Universidades. Czuję się wyróżniony, że naszą Uczelnię wielokrotnie odwiedzał Dyrektor Programu Santander Universidades. Nasza współpraca była przedstawiana jako wzór dla innych podmiotów akademickich, które były kolejno włączane w program. Jestem przekonany, że spotkanie rektorów ”Universia”, podczas którego będą poruszane bardzo istotne tematy dla nauki, jakości kształcenia i udziału Uczelni w rozwoju społecznym będzie źródłem inspiracji do naszej dalszej współpracy".

– Zaangażowanie Santander Universidades w organizację Międzynarodowego Spotkania Rektorów w 2018 r. odzwierciedla wkład Banco Santander w rozwój szkolnictwa wyższego, uczelni oraz studentów. Spotkanie w Salamance daje możliwość zacieśnienia współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz uhonorowania osiągnięć środowiska akademickiego. Jest również dobrą okazją do wypracowania wspólnych działań w odpowiedzi na wyzwania stojące przed uczelniami – powiedział Dyrektor programu Santander Universidades, Matías Rodríguez Inciarte.

W Polsce Santander Universidades funkcjonuje od 2011 roku i jest prowadzony przez Bank Zachodni. Jako unikalny program wsparcia szkolnictwa wyższego daje szerokie możliwości wymiany doświadczeń międzynarodowych w sieci zrzeszonych ponad 1000 uczelni na całym świecie, w tym ponad 50 z Polski. – Santander Universidades to program, który realizuje kluczową ideę wspierającą rozwój współczesnego świata: ścisłą współpracę nauki i biznesu. IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Salamance będzie wyjątkową szansą dla przedstawicieli najwyższych władz polskich uczelni do nawiązania nowych i umocnienia istniejących relacji z wiodącymi uczelniami z wielu krajów, które, jesteśmy przekonani, wpłyną na długofalową współpracę i umiędzynarodowienie polskiego środowiska akademickiego – powiedział Arkadiusz Przybył, przewodniczący Forum Santander Universidades i Członek Zarządu Banku Zachodniego WBK.

Podobnie jak poprzednie spotkania w Rio de Janeiro (Brazylia, 2014 r.), Guadalajarze (Meksyk, 2010 r.) i Sewilli (Hiszpania, 2005 r.), IV Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia” było sponsorowane przez Banco Santander, realizujący największe inwestycje w szkolnictwo na świecie (Varkey/UNESCO–Fortune 500 Report). W programie Santander Universidades, który w Polsce prowadzi Bank Zachodni WBK, Grupa Santander współpracuje z ponad 1000 uczelni w 21 krajach (www.santander.com/universidades) oraz z ponad 1300 uczelniami z Ameryki Łacińskiej w ramach programu Universia (www.universia.net).

Więcej informacji i relacja z uczostystości na stronach:

https://en.universiasalamanca2018.com/press-room/

https://en.universiasalamanca2018.com/live/

Salamanca

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje