foto_06.jpg
luck stronaW niedzielę 20 maja odbyła się wyjątkowa sesja działającej w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW Szkoły Katedralnej w Łucku na Ukrainie.
luck stronaW sesji udział wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu w Łucku oraz Konsulatu RP a także studenci oraz przedstawiciele władz Wschodnioeuropejskiego Państwowego Uniwersytetu im. Lesi Ukrainki w Łucku na Wołyniu.

Rektora ukraińskiej uczelni reprezentowali: dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych prof. Siergiej Fedoniuk oraz prof. Natalia Cilik i prof. Swietlana Suchariewa z działającego w ramach Uniwersytetu Instytutu Polskiego. Władze UKSW reprezentował ks. prof. Jan Przybyłowski.

IMG 1581Spotkanie, które poprowadził kierownik UO UKSW dr Kazimierz Szałata otworzył kanclerz Szkoły katedralnej ks. bp Vitalij Skomarowski. Witając przedstawicieli władz miejscowej Uczelni, dr Kazimierz Szałata podkreślił, że podejmując współpracę z łucka uczelnią Szkoła Katedralna rozpoczyna nowy etap swego rozwoju.

Prof. Siergiej Fedoniuk dziękując za zaproszenie wyraził radość i nadzieję na owocną współpracę z naszą Uczelnią, którą zainteresowali się łuccy studenci. Prof. Fedoniuk zauważył, że dosyć łatwo podpisuje się umowy o współpracy między uczelniami, które nie zawsze są realizowane. W tym wypadku, współpracę zaczynamy od konkretnej, wspólnej pracy. Podczas uroczystej promocji nowych słuchaczy, około 40 studentów otrzymało z rak kierownika UO UKSW Kazimierza Szałaty oraz przedstawiciela Rektora Uniwersytetu Łuckiego prof. Sirgieja Fedoniuka indeksy UKSW. Następnie nowi studenci złożyli uroczyste ślubowanie. W uroczystosci wzięła udzial pani konsul RP Teresa Chruszcz, proboszcz katedry łuckiej ks. kan. Paweł Chomiak, prezes Stowarzyszenia lekarzy Polskiego Pochodzenia dr Sergiusz Prokopiuk, miejscowi księża i siostry zakonne.

W ramach wprowadzenia w tematykę sesji poświęconej misyjnemu wymiarowi Kościoła dr Kazimierz Szałata nawiązał do obchodzonego akurat święta zesłania Ducha Świętego. Następnie na przykładzie Wybrzeża Kości Słoniowej przedstawił historię i dzień dzisiejszy misyjnej działalności kościoła, która jest głoszeniem Ewangelii nie tylko poprzez słowo, ale także szeroko pojęte świadectwo. Jako przykład takiego heroicznego świadectwa przywołał postać urodzonego na Wołyniu bł. o. Jana Beyzyma.

Ks. prof. Jan Przybyłowski w swoim wykładzie przedstawił misyjną działalność kościoła w mediach, zwracając uwagę na bardzo dynamiczny rozwój środków komunikacji społecznej, w których powinna pojawiać się Dobra Nowina.indeksy 1

Majowej sesji Szkoły Katedralnej towarzyszył kamera telewizji PANDA oraz miejscowi dziennikarze. Przed sesją nasza delegacja wzięła udział w mszy św. w katedrze św. Piotra i Pawła a także w obchodach dnia pamięci ofiar wojny z udziałem duchownych prawosławnych.

indeksy UKSW

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje