foto_08.jpg
komisja min7 czerwca sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu UKSW.

komisja zdjW posiedzeniu Komisji uczestniczył Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński wraz z pełnomocnikiem ds. Collegium Medicum prof. UKSW dr hab. Grażyną Gromadzką.

Projekt cieszy się poparciem strony rządowej, którą podczas posiedzenia reprezentował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Muller. Przyjęcie projektu ustawy oraz skierowanie jej do dalszych prac na forum Sejmu poprzedziła dyskusja, w której udział wzięli członkowie Komisji oraz zaproszeni goście: przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej i przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł Joanna Borowiak, w uzasadnieniu wskazała, że zmiana ustawy jest konieczna wobec planów utworzenia przez UKSW jednostki kształcącej przyszłych lekarzy. Poseł wskazała, że zadanie, które stawia sobie nasza uczelnia, jest nie tylko możliwe do zrealizowania, a wręcz niezbędne dla przyszłości medycyny w Polsce. Niedobór lekarzy w naszym kraju zmusza środowisko akademickie do otwierania nowych jednostek kształcących przyszłych lekarzy. Pani poseł pokreśliła, że UKSW posiada bardzo dobre warunki do prowadzenia zajęć, w 2014 roku otwarto Centrum Laboratoryjne stanowiące zaplecze do badań podstawowych w zakresie nauk medycznych; w 2016 roku powołano Centrum Anatomii Wirtualnej i Symulacji Chirurgicznej im. Jana Pawła II, na kierunku biologia uruchomiono specjalność z biologii medycznej. Zdaniem przedstawiciela wnioskodawców, UKSW daje rękojmię na prowadzenie wybitnych badań naukowych w zakresie nauk medycznych, co zamierza czynić z instytucjami partnerskimi w Polsce i na świecie.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński podkreślał, że Collegium Medicum to szansa nie tylko dla Uniwersytetu, ale także dla polskiego środowiska medycznego, które może pozyskać nowych międzynarodowych partnerów. W przygotowaniach do utworzenia wydziału medycznego UKSW nawiązało współpracę m. in. z Polikliniką Gemelli w Rzymie, z Europejską Szkołą Zaawansowanych Badań Okulistycznych (ESASO) przy Szwajcarskim Uniwersytecie w Lugano czy z Isarklinik w Monachium. Mając tak bogatą bazę kliniczną, najlepszą z dostępnych w Warszawie – Wojskowy Instytut Medyczny oraz Instytut Kardiologii w Aninie i inne jednostki medyczne w kraju i zagranicą – tworzymy Collegium Medicum, które przy pierwszej parametryzacji może liczyć na najlepsze wyniki – podkreślił Rektor UKSW. Zaznaczył także, że projekt kształcenia lekarzy na UKSW był szeroko konsultowany w środowisku medycznym.

Po analizie zaawansowanego stanu przygotowań oraz biorąc pod uwagę pełną gotowość UKSW do prowadzenia badań i kształcenia przyszłych lekarzy Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zdecydowaną większością głosów przyjęła w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ustawa została zarekomendowana Sejmowi. Do dalszego etapu prac parlamentarnych Komisja wyznaczyła posła sprawozdawcę Panią Teresę Wargocką.

Transmisja z posiedzenia komisji: http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=A8DEA17865C19231C12582A2003EC289#

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje