foto_08.jpg
razem 2 1prezydent miniaturarazem 2 1Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się 13 lipca w murach naszego Uniwersytetu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął wizytę na UKSW od złożenia kwiatów w miejscu upamiętnienia Ofiar katastrofy smoleńskiej na Kampusie im. ks. prof. Ryszarda Rumianka – rektora UKSW, który był członkiem polskiej delegacji na uroczystości katyńskie 10 kwietnia 2010 r.

Następnie w towarzystwie Rektora Uniwersytetu JM ks. prof. Stanisława Dziekońskiego udał się do budynku Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych, gdzie miał miejsce akt podpisania znowelizowanej ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Nowelizacja umożliwia otwarcie kierunku lekarskiego na UKSW.

W swoim przemówienia Rektor Uniwersytetu wyraził wdzięczność Panu Prezydentowi za poparcie ustawy i obecność na naszym Uniwersytecie. Podkreślił, że dzisiejsza uroczystość wpisuje się w najważniejsze wydarzenia w historii naszej uczelni: - Podpisywana dzisiaj ustawa o Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego otwiera nowy rozdział  w dynamicznym rozwoju naszej Alma Mater. Z myślą o przyszłości Uniwersytetu, podjęliśmy prace nad stworzeniem szkoły medycznej na światowym poziomie, nie tylko, gdy chodzi o jakość kształcenia, ale też prowadzenie badań naukowych i innowacji - powiedział ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodał, że utworzenie Wydziału Medycznego na naszej Uczelni wspólnota akademicka UKSW traktuje jako wotum wdzięczności dla wszystkich, którzy walczyli o niepodległość. - To wotum wdzięczności składamy naszemu Patronowi Słudze Bożemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i naszemu doktorowi honoris causa św. Janowi Pawłowi II, których podstawową troską była godność i dobro każdego człowieka - podkreślił rektor UKSW.

 

Po podpisaniu ustawy Prezydent w swoim wystąpieniu do członków Senatu UKSW oraz Gości powiedział:  - To dla mnie wielki zaszczyt i radość, że w murach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mogłem podpisać ustawę, która pomoże Uczelni w jej rozwoju. Świat akademicki jest mi bardzo drogi z wielu przyczyn. Zawsze jestem dumny, kiedy mogę pomóc w jakiś sposób światowi nauki. To również dla mnie radość osobista, że to właśnie w uczelni opartej na fundamencie chrześcijańskim, w zakresie etyki i tego czego i jak młodych ludzi uczycie, będą się kształcić przyszli lekarze.

Poparcie dla medycyny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego wyraził również Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin podkreślając, że absolwenci medycyny na UKSW będę reprezentować najwyższy europejski poziom: - Absolwenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego będą się odznaczać nie tylko wybitnymi kwalifikacjami, ale też będą mieli jasny kręgosłup i system wartości, co jest szczególnie ważne w takim zawodzie – tajemnicy życia i śmierci. Tajemnicy godności człowieka i człowieczeństwa - zaznaczył Minister Gowin. 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreślił również, że myśąc o wartości w rozwoju polskiej nauki, nie można zapomnieć o jej wymiarze etycznym. 

Ustawa o utworzeniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie została zmieniona przez Sejm RP 15 czerwca 2018 r. Tekst bez poprawek został przyjęty przez Senat RP w dn. 29 czerwca 2018 r. W znowelizowanej ustawie zmieniono treść art. 2, który brzmi: Art. 2. 1. Uniwersytet kształci oraz prowadzi badania naukowe w szczególności w zakresie nauk humanistycznych, społecznych, medycznych i teologicznych. 2. W przypadku ubiegania się o uprawnienie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim nie stosuje się przepisów art. 11 ust. 3 pkt 2 lit. b tiret pierwsze ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2183, z późn. zm.[1])).”. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.

Podpis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy kończy proces legislacyjny, związany z ubieganiem się Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego o uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim. Program studiów na kierunku lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia. Wniosek zostanie złożony do MNiSW, które po uzyskaniu opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, podejmie decyzję w sprawie nadania uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego w UKSW. Przewidywany limit przyjęć na pierwszy rok studiów to 80 miejsc.

Przemówienie Magnificencji Ks. Rektora Prof. Stanisława Dziekońskiego

List gratulacyjny Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje