KDN logo poziome RGBPrezydent RP Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisy ją wprowadzające.

Jest to całościowa reforma szkolnictwa wyższego. Zakłada duże zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, karierze naukowej.

Jak podkeśla Piotr Müller, podsekretarz stanu w MNiSW, odpowiedzialny za koordynację prac nad ustawą: "Ustawa w sposób znaczący poprawia jakość prowadzenia studiów i studiów doktoranckich". Uczelnie dzięki niej mają poszerzyć swoją autonomię i samorządność.

Prace nad ustawą trwały 2,5 roku. Poparły ją liczne gremia. Za reformą szkolnictwa wyższego zaproponowaną przez ministra Jarosława Gowina opowiedzieli się między innymi: Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Krajowa Reprezentacja Doktorantów i Parlament Studentów RP. Ustawę popierają także przedstawiciele zawodowych, regionalnych i artystycznych uczelni, a także organizacje studenckie i pracodawców.

Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich.

Ustawa ta otwiera możliwości jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju także Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zmiany wprowadzane konsekwentnie od kilku lat w naszej wspólnocie akademickiej dobrze wpisują się w założenia Ustawy 2.0.

Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r. a wdrożenie reformy rozłożone jest na kilka lat.