foto_08.jpg
MINIATURKAFEKONOM2018„Nowa jakość w medycynie” – to tytuł konferencji, zorganizowanej w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy, której uczestnikiem był JM Rektor UKSW, ks. prof. Stanisław Dziekoński.


Podczas tegorocznego spotkania w Krynicy – Zdroju odbyła się konferencja, poruszająca temat utworzenia Wydziału Medycznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dzięki wydarzeniu, zorganizowanemu przez tygodnik Wprost, możliwa była dyskusja i pochylenie się nad nowopowstałym wydziałem, kształcącym przyszłych medyków.


FOTAFORUM112Nasz Uniwersytet posiada niejako podwójną naturę – uczelni państwowej i katolickiej. Będzie to pierwszy Wydział Medyczny na Uniwersytecie katolickim w Europie Środkowo – Wschodniej (...) – podkreślił Rektor. Przyznał również, że za powstaniem wydziału stoi analiza potrzeb społecznych, związana z brakiem lekarzy. Wsłuchanie się w głos medyków, którzy przyznają, że są przepracowani, a także pacjentów którzy domagają się większej ilości czasu, poświęconej im przez kadrę medyczną - to kolejny argument, przemawiający za utworzeniem medycyny. Akcent służby człowiekowi wpisany jest w misję uczelni. (...) Święty Jan Paweł II, przyjmując doktorat Honoris Causa, (...) mówiąc o przeszłości naszego Uniwersytetu, jego przyszłości, a także specyfice studiów tam prowadzonych podkreślił, że brakuje medycyny, która skupiłaby się nad pochyleniem nad drugim człowiekiem – przyznał Rektor.


Na pytanie o przyszłość Uniwersytetu, JM Rektor UKSW, zaznaczył, że będzie ona oparta na nowych technologiach, wspierających rozwój uczelni. Chcieliśmy stworzyć Wydział Medyczny, który wpisuje się w hasło: Nowa jakość w medycynie (...). Priorytetami, które założyliśmy na etapie przygotowania programu studiów w zakresie kierunku lekarskiego były umiędzynarodowienie, naukowość i edukacja na najwyższym poziomie. Chcemy, żeby była to inicjatywa, która rozwiązuje problemy, sięgając po nowe technologie. Tworzenie Wydziału Medycznego wpisaliśmy w rozwój Uniwersytetu, który skoncentrował się na utworzeniu dwóch szkół: medycznej, sięgającej po wzory zachodnie (...) i drugiej, zbudowanej na technologii IT. Trzeci kampus UKSW będzie skoncentrowany na nowych technologiach, wykorzystanych w medycynie, a także posiada zaprojektowane laboratoria, które wpisują się w hasło medycyny cyfrowej.


Giuseppe Guarnaccia, przedstawiciel szkoły ESASO, z którym Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego prowadzi współpracę przy utworzeniu Wydziału Medycznego, przyznał, że misja uczelni jest bliska jego sercu i jest zbieżna z misją jego instytucji – by kształcić lekarzy dla dobra pacjenta. (...) Szkoła ESASO czyli szkoła zaawansowanych badań w okulistyce, to międzynarodowa instytucja, skupiająca naukowców z trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jej celem jest nie tylko edukacja ale również prowadzenie badań, przy użyciu najnowocześniejszych technologii.


Z kolei Marek Jeziorski z Izby Gospodarczej Farmacja Polska zaznaczył, że powołanie tego wydziału jest potrzebne. Mamy mało lekarzy, nasze społeczeństwo żyje coraz dłużej. Żyjemy w czasie, w którym każdego dnia nasze oczy narażone są na działanie ekranu komputera, smartfonu. Najważniejszym w leczeniu pacjenta jest jak najszybsza diagnostyka.


Doradca Ministra Zdrowia, Radosław Sierpiński, ostatni prelegent na konferencji, podkreślił, że mimo podziałów udało się stworzyć w tak szybkim tempie Wydział Medyczny na UKSW (...). Cieszę się z idei, że powstaje medycyna która ma unikalne zaplecze humanistyczne. UKSW to uczelnia wieloprofilowa, która wydaje się integralną częścią rozwoju dobrej, multidyscyplinarnej medycyny (...). Mamy kolejne miejsce, gdzie będziemy kształcić nowe kadry medyczne.

 

Całość konferencji: https://www.wprost.pl/biznes/10150452/konferencja-nowa-jakosc-w-medycynie.html

 

 FOTAFORUM113

 

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje