studenci_podstrony_2.jpg
StacjaTerenowa minZajęcia terenowe, badania naukowe, praktyki studenckie oraz czynna ochrona gatunkowa to niektóre z zadań Stacji Terenowej we Wróblach-Wargocinie.

StacjaTerenowaStacja Terenowa Instytutu Nauk Biologicznych UKSW już drugi rok funkcjonuje w nowej lokalizacji – we wsi Wróble-Wargocinie, w gminie Maciejowice. Stacja służy studentom i naukowcom Instytutu. W tym sezonie placówka gościła ok. dwudziestu studentów kierunku Ochrony Środowiska, którzy realizowali zajęcia terenowe. Ponadto dwoje z nich zbierało materiały do prac licencjackich, tyle samo – odbyło praktyki zawodowe.

Pracownicy Instytutu Nauk Biologicznych oraz Centrum Ekologii i Ekofilozofii m.in. dr Monika Bukacińska i dr Dariusz Bukaciński prowadzili także badania naukowe oraz działania z zakresu czynnej ochrony gatunkowej.

Autorski projekt naukowców UKSW, realizowany nieprzerwanie od sześciu lat, ma na celu ochronę lęgów mew i rybitw przed presją drapieżnych ssaków, głównie norki amerykańskiej, lisa i jenota. Polega na zabieraniu do inkubatorów świeżo złożonych przez ptaki jaj, a w ich miejsce podkładanie do gniazd drewnianych atrap przypominających wielkością, kształtem i ubarwieniem oryginalne jaja chronionego gatunku. Na krótko przed wykluciem się piskląt jaja z inkubatorów przekładane są z powrotem do gniazd par rodzicielskich, a atrapy zabierane. Tym sposobem przez cały okres rozwoju zarodków lęgi są chronione przed drapieżnikami.

– W inkJaja w inkubatorzeubatorach czasowo przetrzymywaliśmy w tym roku prawie 400 jaj ze 140 gniazd mewy siwej. W większości gniazd z powodzeniem wykluły się pisklęta. Mamy nadzieję, że już jako dorosłe ptaki, powrócą one na wyspy wiślane i za 3-4 lata założą tu własne gniazda – wyjaśnia mgr Arkadiusz Buczyński, kierownik Stacji Terenowej we Wróblach-Wargocinie.

W tym sezonie lęgowym działania ochronne polegały zarówno na umieszczeniu jaj w inkubatorach jak i na pracach prowadzonych bezpośrednio na lęgowiskach. Na wybranych wyspach w nurcie Wisły stawiano ogrodzenia elektryczne, chroniące lęgi przed drapieżnymi ssakami.

Dzięki wsparciu władz Uczelni i Instytutu Nauk Biologicznych naukowcy mogli zachować ciągłość badań i kolejny rok chronić oraz badać populację mewy siwej. Mogli także przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie studentom UKSW.

„Wierzymy, że edukacja młodych ludzi bezpośrednio w terenie, w pięknych okolicznościach doliny dużej nizinnej rzeki zwiększy grono kochających królową polskich rzek i tych dla których ochrona przyrody ożywionej nie będzie jedynie pustym sloganem” – dodaje kierownik Stacji Terenowej.

Stacja Terenowa Instytutu Nauk Biologicznych UKSW istnieje od 1998 r. Funkcjonowała najpierw jako placówka Instytutu Ekologii PAN, później Centrum Badań Ekologicznych PAN, a od 2014 r. roku jest bazą badawczą naszego Uniwersytetu. Do końca 2019 roku stacja terenowa mieściła się w budynku byłej szkoły we wsi Kobylnica. W styczniu 2020 r. została przeniesiona do większego budynku w sąsiedniej wsi Wróble-Wargocin (gmina Maciejowice, powiat garwoliński). Placówka umożliwia prowadzenie badań naukowych i ochronę ptaków wysp środkowej Wisły.

 

Studenci na wyspie   OgrodzenieElektryczne

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje