studenci_podstrony_5.jpg
ksiazkaProf. dr hab. Wojciech Kudyba z Instytutu Literaturoznawstwa UKSW znalazł się w gronie laureatów programu Promocja Języka Polskiego, organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Celem programu NAWA jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski. Finansowane inicjatywy opierają się na budowaniu prestiżu języka polskiego jako obcego oraz jakości nauczania. Tym samym wpływają na wizerunek Polski w świecie. O udział w Programie mogą ubiegać się polskie uczelnie i instytucje naukowe podejmujące działania na rzecz promocji języka polskiego.

Na realizację projektu pt. "Listy Zbigniewa Herberta i Karla Dedeciusa jako generator innowacyjnych działań na rzecz popularyzacji języka i literatury polskiej w obszarze niemieckojęzycznym" prof. Kudyba pozyskał 99 999 zł. Projekt będzie realizowany przez UKSW we współpracy badawczej z Uniwersytetem Wiedeńskim.

KudybaprofWojciech Feliks Kudyba jest pisarzem, poetą, krytykiem i historykiem literatury. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest autorem tomów poezji, rozpraw o literaturze współczesnej i artykułów naukowych, publikowanych m.in. w „Studiach Norwidianach”, „Pamiętniku Literackim”, „Tekstach Drugich”, „Ethosie” czy „Ruchu Literackim”. W latach 2009-2012 był kierownikiem Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Nauk Humanistycznych naszego Uniwersytetu, a od 2018 r. kieruje Katedrą Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej w Instytucie Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW.

Prof. dr hab. Wojciech Kudyba jest laureatem wielu nagród: II nagrody w konkursie poetyckim im. R. M. Rilkego (2003), I nagrody w konkursie poetyckim im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach (2003), Nagrody Fundacji im. J. S. Pasierba (2005, 2007), wyróżnienia im. Józefa Mackiewicza (2008), Nagrody im. ks. Prof. Bolesława Kumora (2015) i finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz (2012). Teksty jego autorstwa przetłumaczono na wiele języków, m.in. angielski, niemiecki, francuski czy słowacki.

Fot. Wikipedia

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje