studenci_podstrony_2.jpg
bp Adam LepaZ żalem zawiadamy, że w środę 27 kwietnia w wieku 83 lat zmarł bp dr Adam Lepa, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Łódzkiej, wykładowca na Wydziale Teologicznym UKSW.

Bp Adam Lepa, urodził się 17 marca 1939 r. w Łodzi. Studia teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Święcenia prezbiteratu otrzymał 18 marca 1962 r. W 1965 r. ukończył studia w zakresie katechetyki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dziś UKSW). Studia specjalistyczne w zakresie pedagogiki odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Uwieńczył je doktoratem w 1974 r. Stopień doktora otrzymał na podstawie rozprawy "Błędy wychowania w rodzinie wielkomiejskiej w wypowiedziach młodzieży i rodziców", napisanej pod kierunkiem profesora Stefana Kunowskiego.

bp Adam Lepa

4 grudnia 1987 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym Regiany. Święcenia biskupie otrzymał 2 stycznia 1988. Jego biskupim zawołaniem są słowa "In caritate et patientia" (W miłości i cierpliwości).

W latach 1989-1994 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu i członkiem Europejskiego Komitetu Biskupów ds. Mediów (CEEM). Członkiem Komisji Głównej II Polskiego Synodu Plenarnego był w latach 1991-1999. Jako delegat Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w Synodzie Biskupów dla Europy w 1999. W ostatnich latach był przewodniczącym Zespołu Programowego ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej oraz członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

Od 1994 r prowadził zajęcia dydaktyczne w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zaś w latach 1975-2014 wykładał Pedagogikę mass mediów w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. W latach 1988-1993 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i członkiem kolegium rektorów wyższych uczelni miasta Łodzi. Założyciel "Łódzkich Studiów Teologicznych" i pierwszy ich redaktor naczelny (w latach 1991-1993).

Otrzymał honorowe Członkostwo Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego oraz Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Nagroda "Sursum Cor-da", Nagrodę im. Jana Pawła II, Medal o Niepodległość Polski i Prawa Człowieka, Medal "Pro Memoria", Nagrodę im. Juliana Kulentego, Honorowe Członkostwo Zakonu Bonifratrów, Medal Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Medal im. Profesora Janusza Groszkowskiego oraz tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobroń. Był także wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz członkiem Rady Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

Autor 12 książek oraz kilkuset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów.

Informacje dotyczące uroczystości pogrzebowych zostaną podane później.

Za: Archidiecezja Łódzka

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje