studenci_podstrony_2.jpg
Naukowcy UKSW ArmeniaProfesorowie WBNS odwiedzili Wydział Biologii Uniwersytetu w Erewaniu w Armenii w ramach grantu Erasmus.

Celem kilkudniowego objazdu centralnej i wschodniej części Armenii były badania fauny biedronek w różnych biotopach.  

Podczas wyjazdu naukowcy mieli możliwość m.in. przyjrzenia się zupełnie odmiennym środowiskom: suchego stepu, bujnych lasów dębowych, suchych krzaczastych zarośli, bujnych łąk kwietnych typu alpejskiego i wysokich hal z miniaturową roślinnością. Szczególnie interesująca okazała się flora i fauna biedronek wokół górskiego strumienia, płynącego w głębokim wąwozie.

Naukowcy UKSW w Armenii

Na zdjęciu profesorowie WBNS przy pracy

Naukowcy pojechali również na wschód Armenii, gdzie badali przede wszystkim tereny półpustynne oraz lasy dębowe i obrzeża rzek płynących w głębokich wąwozach powstałych w wyniku ruchów tektonicznych. Najdalej na wschód odwiedzili miasto Kafan, położone w górskim wąwozie w pobliżu wielkiej kopalni molibdenu powodującej problemy ekologiczne.

Profesorowie WBNS podziwiali również klasztor Tatew z X-XIII wieku, który był też znanym uniwersytetem. Kształcili się tam kapłani i uczeni, tłumaczono księgi z greki, łaciny i arabskiego na ormiański i pisano iluminowane manuskrypty. Pracownicy UKSW zwiedzali także sale wykładowe z XII wieku i dom rektora. Podziw wzbudził bardzo duży, odpowiednio podwieszony słup, który jest bardzo czułym sejsmografem, zbudowanym w XIII wieku.

Podczas wyprawy uwagę zwracały suche lasy, górskie stepy, liczne pola kwitnących chabrów na opuszczonych polach, a przede wszystkim nowe gatunki biedronek. Okazało się, że jeden z  nich nie był dotąd stwierdzony nie tylko w Armenii, ale i na całym Kaukazie.

Armenia

Na zdjęciu krajobraz Armenii

W wyjeździe brali udział dr hab. Jerzy Romanowski w ramach grantu Erasmus, prof. dr hab. Krzysztof Turlejski, koordynator, i dr hab. Piotr Ceryngier, prof. ucz., kierownik programu badania biedronek i ich pasożytów w Armenii, a w przyszłości również na Kaukazie.

Wykłady na armeńskim Wydziale Biologii prof. Romanowskiego spotkały się z dużym zainteresowaniem, gdyż pokazywały społecznie ważne programy badawcze, w których mogliby pracować absolwenci biologii w Armenii. Istotne były też dyskusje z pracownikami tamtejszej Uczelni, dziekanem Marine dr Astghik Ghazaryan, która niedawno odwiedziła Wydział na UKSW.

Celem współpracy między Uniwersytetami jest dalsza wymiana studentów i wykładowców między wydziałami oraz rozwój badań fauny nie tylko Armenii, ale i całego Kaukazu.

2 Wykład prof. Romanowskiego na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Erewaniu

Na zdjęciu wykład prof. Romanowskiego na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Erewaniu

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje