studenci_podstrony_4.jpg
Belgrad spotkanie z prezydentemBelgrad spotkanie z prezydentem SerbiiJuż niedługo rozpocznie się 24. Międzynarodowy Kongres Bizantynologiczny w Padwie i Wenecji. Wystąpi na nim dr Magdalena Łaptaś z Instytutu Historii Sztuki UKSW.

To największe na świecie wydarzenie naukowe poświęcone historii oraz kulturze cesarstwa bizantyńskiego i obszarów cywilizacyjnie z nim powiązanych. Kongresy odbywają się co 5 lat, a ich  tradycja sięga 1924 r. Skupiają ponad 1500 badaczy z różnych części globu (w tym roku 31 z Polski). Na wydarzenie składają się  wykłady plenarne, a także kilkadziesiąt sesji okrągłych stolików i wolnych komunikatów, wystawy pokazujące dziedzictwo bizantyńskiej wspólnoty narodów oraz targi książki.

W tym roku kongres odbędzie się od 22 do 27 sierpnia 2022 r. Jego myślą przewodnią będzie przedstawienie Bizancjum jako mostu łączącego cywilizacje. Na uwagę zasługuje fakt, że propozycja dr Magdaleny Łaptaś z UKSW dotycząca zaprezentowania „stołu nubijskiego” została wybrana przez komitet międzynarodowy jako jedna z trzech zgłoszonych z Polski.

Na zdjęciu dr Magdalena Łaptaś z żeńską częścią misji archeologicznej w regionie El Gaab fot. Ewa Parandowska

Na zdjęciu dr Magdalena Łaptaś z żeńską częścią misji archeologicznej w regionie El Ga'ab, fot. Ewa Parandowska

Okrągły stół zorganizowany przez dr Łaptaś ma na celu zaprezentowanie kultury chrześcijańskiej Nubii jako pomostu łączącego Bizancjum i Afrykę. W swoim wystąpieniu badaczka pokaże, jak rozwijał się fenomen kultury nubijskiej na tle bizantyńskim. Zwróci uwagę na tożsamość Nubii, tereny dzisiejszego płd. Egiptu i Sudanu, i jej rolę w budowaniu tradycji chrześcijańskiej w średniowiecznej Afryce. Przedstawi także dynamizm prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Sudanu, które pozwalają na nowe, świeże spojrzenie, a także weryfikację dawnych poglądów. W okrągłym stole wezmą udział specjaliści z Polski, Francji, Holandii i USA.

Ponadto dr Magdalena Łaptaś wspólnie z archeologami sudańskimi wygłosi drugi referat na temat  nowo odkrytych malowideł w kościele w El Ga'ab w Sudanie, ukazujących Matkę Boską z Chrystusem (w typie Platytery) pomiędzy archaniołami i serafinami. Wykopaliska te kierowane są przez prof. Yahię Fadiego Tahira z Uniwersytetu w Chartumie we współpracy z Hamadem Mohamedem  Hamdeenem z Uniwersytetu Doliny Nilu.

Na zdjęciu dr Magdalena Łaptaś w sanktuarium w El Gaab przerys malowidła Chrystusa na folię fot. Ewa Parandowska

Na zdjęciu dr Magdalena Łaptaś przy pracy, przerys malowidła Matki Boskiej i Chrystusa na folię z sanktuarium kościoła w El Ga'ab El Lagia, fot. Ewa Parandowska

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego ma bogatą tradycję badań nad archeologią i sztuką chrześcijańskiego Wschodu, zapoczątkowaną jeszcze w Akademii Teologii Katolickiej. Już w 1974 r. profesor Stefan Jakobielski prowadził pierwszy na świecie (poza Sudanem), dwuletni wykład kursowy poświęcony archeologii nubijskiej. Uczelnia wydaje także serię „Nubia Christiana” oraz organizuje konferencje ogólnopolskie i międzynarodowe poświęcone tej tematyce.

Na zdjęciu wykopaliska w Sudanie fot. dr Magdalena Łaptaś 

Na zdjęciu wykopaliska w Sudanie, fot. dr Magdalena Łaptaś

Na zdjęciu głównym od lewej profesor serbski Velimir Matanović, prezydent Serbii Tomislav Nikolić, dr Magdalena Łaptaś oraz doktorant z Instytutu Archeologii UKSW Roman Szlązak podczas 23. Międzynarodowego Kongresu Bizantynologicznego w Belgradzie w 2016 r., fot. Jurij Piatnickij

 

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje