studenci_podstrony_5.jpg
logo Forum2Ks. prof. Ryszard Czekalski oraz dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. wezmą udział w kilku panelach dyskusyjnych podczas XXXI Forum Ekonomicznego.

 „Europa w obliczu nowych wyzwań” to hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które obędzie się między 6 a 8 września.

W ramach wydarzenia odbędzie także Polonijne Forum Ekonomiczne organizowane przez Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich. W ramach Polonijnego Forum odbędzie się 16 paneli dyskusyjnych. W jednym z nich, poświęconym wyzwaniom stojącym przed wspólnotą Polonii weźmie udział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Na uczestników XXXI Forum Ekonomicznego czeka bogaty program zawierający ponad 300 wydarzeń. Do Karpacza na trzy dni zjadą najważniejsze osoby w kraju oraz w regionie: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Debaty relacjonowane będą przez dziennikarzy z całej Europy.

W panelu poświęconym kształceniu zawodowemu i nauce stosowanej weźmie udział dwoje przedstawicieli naszej Uczelni. Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus prof. ucz. będzie prelegentem, zaś dr Igor Kilanowski, przewodniczący Rady Młodych Naukowców, moderatorem. Paneliści podejmą kwestię kształcenia zawodowego jako podstawy rozwoju gospodarczego. Będą dyskutować także o funkcjonowaniu średnich i wyższych szkół zawodowych, nowoczesnym kształceniu, specjalistycznych zawodach przyszłości oraz o roli praktyków-wdrożeniowców.

Kolejny panel zorganizowany przez nasz Uniwersytet Jaka przyszłość nauk społecznych i humanistycznych?  odbędzie się 8 września.

Jego moderatorem będzie dr Bartosz Rydliński z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UKSW.

- Zakończona ewaluacja działalności naukowej ukazała szereg paradoksów i absurdów, nieczytelnych kryteriów oceny, którym musieliśmy sprostać. Jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Forum Ekonomicznym doszliśmy do wniosku, że w tym roku w Karpaczu warto porozmawiać o przyszłości nauk społecznych i humanistycznych tak w Polsce, jak i Europie – mówi dr Rydliński.

Celem panelu jest znalezienie odpowiedzi na pytania o granice urynkowienia nauk społecznych i humanistycznych, wypracowania optymalnego modelu relacji między środowiskiem akademickim a decydentami politycznymi oraz przyszłych sposobów oceny działalności naukowej.

W dyskusji obok prorektor ds. studenckich i kształcenia UKSW, dr hab. Anny Fidelus, prof. ucz. udział wezmą:

- prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki,

- dr Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka, Nowa Lewica,

- dr Frank Babinger, doradca prorektora ds. zatrudnienia i przedsiębiorczości, Uniwersytet Complutense w Madrycie,

- Aneta Trojanowska, wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.

Dr Rydliński podkreśla:  – Chcemy rozpocząć poważną dyskusję na temat niezależności nauk społecznych i humanistycznych, ich wyjątkowości. Warto byśmy wszyscy zrozumieli, że numeryczna ocena naszych publikacji tworzy paradoksy, które zaciemniają wyniki naszych badań. W ostatnich latach coraz mniej dyskutowaliśmy o tym, co napisaliśmy, zaś duża część naszej uwagi była skupiona na zagranicznych wydawnictwach, które mogą przynieść nam wiele punktów do oceny. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu chcemy zatem zastanowić się jak widzimy przyszłość nauk społecznych i humanistycznych oraz jakie wnioski należy wyciągnąć po doświadczeniach z tzw. Konstytucją dla Nauki – Ustawą 2.0.

Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Organizatorem Forum jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Od trzydzieści lat istnienia jest platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii liderów, jednym z najistotniejszych miejsc spotkań elit polityczno-biznesowych w Europie.

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje