studenci_podstrony_5.jpg
rektor 2 min- UKSW otwierając się na różne wyzwania społeczne wyszło z propozycją zaradzenia skutkom pandemii wśród seniorów – powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski w Wyszogrodzie.

Było to spotkanie z uczestnikami oraz realizatorami programu „Łagodzenie skutków pandemii wśród grup wysokiego ryzyka – osoby 60 +”.Model wsparcia dla seniorów, najbardziej odczuwających skutki wykluczenia społecznego, wywołanego przez pandemię, opracowali naukowcy z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Jest on obecnie testowany w trzech gminach Mazowsza, w których odsetek seniorów przewyższa średnią. Są to: Wyszogród, Boguty-Pianki oraz Przasnysz. W ramach pilotażu, a w zależności od miejscowych potrzeb odbywają się różnorodne zajęcia z zakresu kultury, sportu, zdrowia, zajęcia z psychologiem czy fizjoterapeutą.

rektor3 wyszogrod

Na zdjęciu od lewej: ks.prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW; Iwona Gortat, burmistrz miasta i gminy Wyszogród; dr Elżbieta Bojanowska, dyrektor IPiSS

– Innowacyjność projektu polega na tym, że prezentuje on kompleksowe podejście do osób starszych – podkreśliła dr Elżbieta Bojanowska, kierownik projektu. – Skierowany jest on nie tylko do osób starszych aktywnych, ale także tych, którym trudno jest  samodzielnie opuścić dom. Bardzo ważna jest współpraca wszystkich instytucji działających na terenie gmin w realizacji projektu.

Tak również jest w miejsko-wiejskiej gminie Wyszogród, gdzie w realizację pilotażowych zajęć zaangażował się ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, szkoła, dom kultury, parafia, a także harcerze i wolontariusze oraz Koło Gospodyń Wiejskich. I to właśnie przy dużym udziale pań z KGW w Wyszogrodzie mogą odbywać się warsztaty kulinarne dla tamtejszych seniorów, na które został zaproszony Rektor UKSW.

– Realizacja programu jest dla nas wielkim wydarzeniem, za który bardzo dziękujemy. Wszystkie działania są bardzo potrzebne naszym seniorom – podkreśliła burmistrz miasta i gminy Wyszogród Iwona Gortat.

Opinię tę potwierdzali wszyscy uczestnicy pilotażu w Wyszogrodzie.

– Jesteśmy bardzo zadowolone i bardzo wdzięczne, że ten projekt u nas jest realizowany – mówiła w imieniu grupy Urszula Caban. Wszystkie zajęcia były wysoko ocenione, ale najbardziej cenne spotkania z psychologiem i fizjoterapeutą. Już dziś wiadomo, że sprzęt do rehabilitacji zakupiony w ramach programu będzie dalej służył seniorom w klubie Senior Plus, który niebawem zostanie tu otwarty. Ale nie tylko on zostanie, ale coś jeszcze bardziej cennego – relacje.

KGW

Na zdjęciu: uczestniczki projektu na warsztatach kulinarnych

– Wcześniej znaliśmy się wszyscy, ale na zasadzie: dzień dobry. Dziś połowę życiorysu każdego się zna. I na pewno dalej będziemy się spotykać – zadeklarowała Elżbieta Rutecka.  

– Ziarenko wrzucone przez UKSW i IPiSS będzie wzrastało – podsumował spotkanie w Wyszogrodzie rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

UKSW WEB


Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie

ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa
tel. centrala 22 561 88 00

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956
ePUAP: /UKSW_2/SkrytkaESP

Konto bankowe: Santander Bank Polska S.A.
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

UKSW Facebook
UKSW YouTube
UKSW Twitter
UKSW na Linkedin
UKSW Instagram

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje