foto_07.jpg
dyplomacja minDyplomacja publiczna i promocja historii Polski za granicą – pod takim tytułem odbyła się 9 stycznia międzynarodowa konferencja naukowa, współorganizowana przez Instytut Politologii UKSW i MSZ.

Spotkanie zostało zainicjowane z okazji wręczenia nagród laureatom Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych. W imieniu organizatorów konferencji gości uroczyście powitał prorektor UKSW ks. prof. UKSW dr hab. Maciej Bała, wskazując, że celem spotkania jest ukazanie tradycji i historii Polski za granicą, co doskonale wpisuje się w rozpoczynające się obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ponadto Prorektor UKSW wyraził zadowolenie w związku ze zorganizowaniem tego wydarzenia przez Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, obchodzący obecnie 30-lecie swojego istnienia. Podczas otwarcia konferencji zabrał również głos sekretarz stanu w MSZ, Jan Dziedziczak.

dyplomacja

W pierwszej części konferencji laureaci konkursu, którzy na wniosek Rady Dyplomacji Historycznej otrzymali nagrody i wyróżnienia od Ministra Spraw Zagranicznych, zaprezentowali swoje publikacje ogłoszone w latach 2015-2016. W gronie prelegentów znaleźli się wybitni historycy z kraju i zagranicy.: prof. Robert I. Frost z Uniwersytetu w Aberdeen (autor najlepszej publikacji obcojęzycznej z zakresu promocji historii Polski), prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego (autor najlepszej publikacji z zakresu historii polskiej dyplomacji), dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen, prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington oraz prof. Andrzej M. Brzeziński z Uniwersytetu Łódzkiego.
Kolejna część konferencji została podzielona na dwa panele, w których udział wzięli przedstawiciele środowiska akademickiego oraz wicedyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ, Krzysztof Strzałka. Dyskusje panelowe zostały poprzedzone prezentacją krótkometrażowych filmów promujących historię Polski poprzez przybliżenie uczestnikom konferencji m.in. postaci Józefa Piłsudskiego czy „kobiet niepodległości”.

Jak podkreślił prof. Radosław Zenderowski, dyrektor Instytutu Politologii UKSW, polska dyplomacja publiczna i kulturalna staje wobec licznych wyzwań związanych z procesami dokonującymi się we współczesnej Europie i na świecie. W ostatnich kilku latach Polska stała się przedmiotem licznych debat w instytucjach Unii Europejskiej, w mediach europejskich, a także mediach społecznościowych. Bez wątpienia przykuwa ona większą niż niegdyś uwagę nie tylko polityków europejskich, ale także zwykłych obywateli państw Unii czy regionu Europy Środkowo-Wschodniej. O Polsce mówi się dziś różnie, i pozytywnie, i krytycznie, ale się mówi. I jest to niewątpliwie niebywała okazja do tego, aby podjąć wzmożone działania na rzecz wzmocnienia celów i instrumentów polskiej dyplomacji publicznej. W tym kontekście, przedmiotem ożywionych dyskusji w gronie akademickim były m.in.: wartości, na których osadzone są cele polskiej dyplomacji publicznej; narzędzia i instytucje polskiej dyplomacji oraz jej bariery i ograniczenia.

Wartym uwagi jest fakt, że konferencja była transmitowana poprzez stronę Instytutu Politologii UKSW w serwisie Facebook. Śledziło ją ponad 3 tysiące osób, co niewątpliwie było sukcesem organizatorów i umożliwiło im dotarcie do szerszego grona odbiorców (post z transmisją i informacją o konferencji dotarł do blisko 30 tys. osób).

Patrycja Rutkowska/ Instytut Politologii UKSW

Nagranie video konferencji
Program konferencji

Galeria zdjęć

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje