piel7 marca na WNHiS, prawie 200 pielęgniarek i pielęgniarzy z całej Polski uczestniczyło w konferencji pt. "Pielęgniarstwo w Polsce - poszukiwania etosu zawodu zaufania publicznego".

Wydarzenie uświetnili przedstawiciele organizacji pielęgniarskich w Polsce, w tym Pani Zofia Małas - prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Konferencja stanowiła briefing postbadawczy Zespołu Pracowni Badawczej Polskiego Pomiaru Postaw i Wartości. Badanie etosu pielęgniarskiego jest kolejnym już procesem badawczym dotyczącym zagadnień socjologii i deontologii zawodów w Polsce, jaki podjęli socjologowie z PPPiW. Wcześniej ukazały się opracowania dotyczące etosu polskich przedsiębiorców oraz urzędników administracji centralnej i samorządowej. Pracownią Badawczą Polskiego Pomiaru Postaw i Wartości (PPPiW) na UKSW kieruje ks. prof. dr hab. Sławomir H. Zaręba, natomiast jego zastępcą jest dr Marcin Zarzecki.

Wyniki i analizy zostały ujęte w publikacji pt. Powołanie jako imperatyw zawodowy. Etos polskich pielęgniarek w badaniach socjologicznych, pod redakcją Jolanty Łodzińskiej, Sławomira H. Zaręby i Marcina Zarzeckiego.

Photo1