foto_11.jpg
bic str21. kwietnia na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie odbyła się już siódma ogólnopolska Konferencja Służby Zdrowia "Ból i cierpienie - ognisko światła i ciemności. Choroby cywilizacyjne".
Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja holistycznej koncepcji medycyny, obejmującą pomoc choremu we wszystkich aspektach jego życia.

1.bicKonferencję otworzyła, dziekan powstającego Wydziału Medycznego CM UKSW, prof. Grażyna Gromadzka, która zwróciła uwagę na kwestię cierpienia w ujęciu Jana Pawła II. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, doktor Łukasz Jankowski,  wyraził nadzieję na to, że po zakończeniu konferencji każdy z jej uczestników będzie lepiej rozumiał cierpiącego człowieka i potrafił w profesjonalny sposób nieść pomoc medyczną i duchową. W spotkaniu wzięło udział 170 osób, w tym były minister zdrowia a obecnie Senator RP, Konstanty Radziwiłł. Odczytany został też list od Marszałka Senatu RP  Stanisława Karczewskiego.

Tematyka pierwszej sesji dotyczyła zagadnień stricte medycznych związanych z cierpieniem i bólem spowodowanym przez choroby cywilizacyjne. Prof. Hanna Szwed podjęła się zagadnienia związanego z chorobami serca i ukazała sposoby pomocy cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego. W kolejnych referatach wybitni lekarze- prelegenci zwrócili uwagę na przeciwdziałanie chorobom z4.bicwiązanym z nadciśnieniem tętniczym, otyłością i chorobami onkologicznymi. Sesja pierwsza zakończyła się poruszającym świadectwem związanym z heroiczną walką z nowotworem stoczoną przez Martynę Filipiak, która mimo ogromnego cierpienia do ostatniej chwili zachowywała wolę życia i realizowała swoje marzenia.

Druga sesja, poruszyła tematykę bólu i cierpienia ze strony dyscyplin  humanistycznych. Pojawiły naukowe refleksje z pogranicza medycyny i epistemologii czy historia pierwszego dziecięcego prewentorium w Polsce. Najmocniejszym punktem trzeciej sesji było poruszające świadectwo prawdziwego świadka cierpienia, orionisty, ks. dra Marka Chrzanowskiego. Opowiedziana przez niego historia zmagań z niepełnosprawnością, nie przeszkodziła mu w realizacji życiowego powołania. Obecna jego walka z kolejną śmiertelną chorobą, nie zniszczyła w nim nadziei i radości życia. 

Konferencja zakończyła się podziękowaniem organizatorów, ks. dr hab. Dariusza Patera  i dr Mieczysława Szatanka, którzy wyrazili nadzieję na to, że wszyscy uczestnicy skorzystali na udziale w tym wydarzeniu i że dzięki podjętym wysiłkom wybitnych prelegentów, medyków, teologów, uda się uczynić świat w jakim żyjemy, bardziej przyjaznym dla człowieka chorego i cierpiącego.

 

2.bic 5.bic 3.bic

logo orzel

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Warszawie
ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa

NIP: 525-00-12-946 | REGON: 000001956

Konto bankowe: Bank Zachodni WBK
87 1090 2851 0000 0001 2031 4629

liczba studentowl

CSI UKSW  /  © 2016 UKSW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

iUKSW aplikacja mobilna
UKSW na Facebook
UKSW na YouTube
UKSW na Twitter
USOSweb

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje