superwizjaProblem wieloaspektowego bezpieczeństwa jednostki w zglobalizowanym świecie to inspiracja kongresu naukowo-szkoleniowego pt. Superwizja i Coaching w świecie VUCA, który odbędzie się w Eichstaett.

Temat interdyscyplinarnego spotkania w Eichstaett odwołuje się do angielskojęzycznego skrótu VUCA (Volatility – zmienność, Uncertainty – niepewność, Complexity – złożoność i Ambiguity – wieloznaczność), którym określa się status osoby ludzkiej we współczesnym, zglobalizowanym świecie.

Organizatorzy, którymi są dwie partnerskie uczelnie: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Katolicki Uniwersytet Eichstaett-Ingolstadt w Bawarii oraz Europejskie Stowarzyszenie Superwizji i Coachingu (EASC) tak przedstawiają ideę kongresu: Każdego dnia człowiek staje wobec konieczności wyborów, które są tym trudniejsze, bo często nie znajdują wsparcia w przeszłości, w przykładach osób najbliższych i sam musi tworzyć własną tożsamość na „ruchomych piaskach”. Wszystko to staje się szczególnego rodzaju powodem, by problem wyzwań i niepewności w życiu i świecie pracy, a co za tym idzie pilną potrzebę doradztwa i coachingu uczynić przedmiotem poważnego namysłu, zwłaszcza w kontekście wszechogarniającego procesu globalizacji. Ich skuteczność i jakość wymagają bowiem zadbania o najwyższe standardy koncepcyjno-metodyczne i etyczno-ewaluacyjne, szczególnie w sytuacji, gdy coaching i poradnictwo nie mają jeszcze wypracowanych, prawnie chronionych norm i ogólnie uznawalnej profesjonalizacji.

Kongres odbędzie się 14 - 15 września 2018 r. na Uniwersytecie w Eichstaett-Ingolstadt w Niemczech.