Publikacja dr hab. Dominiki Dzwonkowskiej, prof. ucz., “Virtue Ethics and the Environment” ukazała się w wydawnictwie Routledge.
Publikacja dotyczy jednego z najbardziej palących problemów współczesności, a mianowicie kryzysu ekologicznego, oferując wgląd w ten problem z perspektywy etyki cnót. Etyka cnót to podejście do etyki, które koncentruje się na koncepcji cnoty moralnej, za pomocą której można odpowiadać na wyzwania środowiskowe. Aby móc lepiej zrozumieć naturę cnót w kontekście kryzysu ekologicznego powstała subdyscyplina etyczna, etyka cnót środowiskowych, która jest przedmiotem analiz w książce.
Monografia składa się z 3 części. Pierwsza część wprowadza w problematykę cnót środowiskowych, przedstawiając najważniejsze problemy teoretyczne poruszane przez etyków w kontekście cnót i kryzysu ekologicznego. Druga część monografii pokazuje 3 główne nurty etyki cnót środowiskowych w dyskusjach międzynarodowych. W trzeciej części Autorka przedstawia własną koncepcję etyki cnót środowiskowych, propozycję uniwersalistycznej, pozytywnej i praktycznej etyki cnót środowiskowych.
Jak wyjaśnia autorka: – Monografia może być przydatna dla studentów, naukowców i badaczy studiujących etykę środowiskową, zrównoważony rozwój, psychologię środowiskową, filozofię moralną i filozofię edukacji.
Treść publikacji jest dostępna w wolnym dostępie na stronach wydawnictwa:
https://www.routledge.com/Virtue-Ethics-and-the-Environment/Dzwonkowska/p/book/9781032559704
Publikacja została dofinansowana ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Doskonała Nauka”. Tytuł projektu: Etyka cnót środowiskowych, MONOG/SP/0223/2023/01.