Przejdź do treści

W poszukiwaniu Jana Magnusa Tęczyńskiego

Prof. dr hab. Jacek Tomczyk z WFCH UKSW bierze udział w projekcie archeologicznym w kamedulskich Rytwianach.

Naukowiec z naszej Uczelni wraz z zespołem archeologów przeprowadził prace ekshumacyjne w krypcie grzebalnej w kamedulskich Rytwianach. Celem prac jest odnalezienie miejsca pochówku Jana Magnusa Tęczyńskiego, inicjatora powstania i głównego fundatora kamedulskiej pustelni.

– Pustelnia Złotego Lasu (Eremus Silvae Aureae) w Rytwianach powstała, jako drugie tego typu założenie w Polsce – po Eremie Srebrnej Góry (Eremus Montis Argentini) na krakowskich Bielanach – dla zakonu kamedułów kongregacji Monte Corona. Inicjatorem powstania i głównym fundatorem kamedulskiej pustelni w Rytwianach był Jan Magnus Tęczyński, wojewoda krakowski. Zapis fundacyjny Jan Magnus wystawił w Nowym Korczynie, 15 lutego 1621 roku. Oficjalne prace przy budowie założenia rozpoczęto 1 maja 1624 roku, kiedy to kamień węgielny pod przyszłe założenie, w obecności fundatora i jego córki Izabeli, położył biskup krakowski ks. Marcin Szyszkowski – wyjaśnia prof. Jacek Tomczyk.

Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono pochówku fundatora. Według powszechnej opinii Jan Magnus Tęczyński został pochowany w kościele w Tenczynku. Jednak ostatnie badania historyczne wskazują raczej na jego pogrzeb w ufundowanym przez siebie kamedulskim klasztorze. Badania identyfikacyjne, w których bierze udział prof. Tomczyk obejmują zarówno ocenę materiału szkieletowego, jak i przygotowanie próbek do dalszych badań genetycznych.

Prof. Jacek Tomczyk w trakcie prac archeologicznych
18 September 2024