Przejdź do treści

Wyjazd naukowy studentów Wydziału Prawa Kanonicznego

Studenci Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW wraz z opiekunem, ks. dr. Andrzejem Sacherem, wzięli udział w wyjeździe naukowym do Krakowa.

Studenci uczestniczyli w dorocznym sympozjum naukowym zorganizowanym przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) w auli księży misjonarzy na krakowskim Stradomiu.

Podczas sympozjum na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Temat tegorocznego sympozjum brzmiał: „Światopogląd a interpretacja prawa”. Po otwarciu obrad przez Dziekana Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII, ks. dr. hab. Andrzeja Wójcika, a następnie przez prorektora ds. nauki UPJPII, ks. prof. dr. hab. Tomasza Rozkruta, obrady koncentrowały się wokół problemów interpretacji prawa przez osoby o różnych światopoglądach oraz wpływu współczesnych przemian światopoglądowych na interpretację przyczyn nieważności małżeństwa. Każdy blok poprowadzony w formie dwugłosu, poprzedził ożywioną dyskusję. Jednym z prelegentów drugiego dwugłosu był nasz wykładowca – ks. dr hab. Piotr Ryguła, prof. ucz.

– Udział w obradach uważam za pożyteczny nie tylko dla kanonistów i dla prawników, ale także adeptów tych dyscyplin – powiedział ks. dr Andrzej Sacher. – Poza uczestnikami z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła, II, najliczniejsza była właśnie nasza reprezentacja, w sympozjum wzięło bowiem udział dwóch wykładowców, dwóch doktorantów oraz dziesięciu studentów.

Studenci ze Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego Prawa Kanonicznego Regula Iuris z ks. dr. Andrzejem Sacherem

Po zakończonym sympozjum studenci udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz do pobliskiego Centrum Jana Pawła II. Zwiedzanie centrum Krakowa rozpoczęli od wystawy „Wawel zaginiony” w Podziemiach Zamku. Wystawa ta w obecnym kształcie została udostępniona zwiedzającym w 1975 r. Kontynuuje ona tradycje dwóch poprzednich wystaw poświęconych historii wzgórza wawelskiego, a zorganizowanych w pobliżu reliktów przedromańskiej rotundy świętych Feliksa i Adaukta, wzniesionej na przełomie w. X i XI. Sale wystawowe obejmują m. in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni.

Ks. dr Andrzej Sacher ze studentami podczas wyjazdu naukowego w Krakowie

Następnie studenci obejrzeli nową, imponującą wystawę stałą “Wawel Podziemny. Lapidarium”. W zamkowych piwnicach mogli zobaczyć nieznany dotąd zbiór nowożytnych detali architektonicznych i kamiennych rzeźb odkrywanych podczas badań i zabezpieczanych w czasie prac konserwatorskich od XIX wieku po czasy współczesne. Mieli okazję zobaczyć, jak budowano renesansową rezydencję, mieli też okazję, by poznać też historię ludzi, którym zawdzięczamy zachowanie budowli wawelskich.

Wyjazd naukowy studentów Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW

– Wyjazd naukowy, zorganizowany przez wydziałowe Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Prawa Kanonicznego Regula Iuris, uważamy za ze wszech miar udany – powiedział ks. dr Andrzej Sacher. – Przede wszystkim pozwolił on studentom na zacieśnienie więzi. Podczas Mszy św. odprawionej w bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pamiętaliśmy o całej społeczności naszego Uniwersytetu. Żywimy nadzieje na kolejne tego typu przedsięwzięcia, które przyczyniają się do pogłębienia naszej wiedzy, poszerzenia horyzontów, a także do ożywienia kontaktów z polskimi środowiskami naukowymi, zwłaszcza kanonistycznym.

04 December 2024