Cztery filary nauczania kard. Wyszyńskiego: człowiek, rodzina, naród, Europa były myślą przewodnią pierwszej konferencji, poświęconej Prymasowi, po Jego beatyfikacji.
– Ten rok jest szczególny dla naszej wspólnoty akademickiej – rozpoczynamy go z Patronem beatyfikowanym. Dzięki tej beatyfikacji będziemy silniejsi. Będzie nas ona wzmacniać i rozwijać. Prymas był, jest i będzie postacią, przy której nasz Uniwersytet będzie ukierunkowywał swoją działalność naukową i formacyjną – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, otwierając konferencję „Błogosławiony Stefan Wyszyński – nowy święty na współczesne czasy”, która odbyła się 19 października w Auli Jana Pawła II. Rektor UKSW dodał też: – Osobiście postrzegam Prymasa jako osobę, która powinna nas jednoczyć w każdym wymiarze.
Na zdjęciu ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW
Ks. prof. Ryszard Czekalski przypomniał, że rok 2021 stał się Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego przede wszystkim dzięki naszej wspólnocie. – Na pierwszym posiedzeniu Senat Uczelni podjął uchwałę o uczynienie roku 2021 rokiem Prymasa Tysiąclecia. Obie izby polskiego parlamentu poparły tę inicjatywę i przegłosowały stosowną uchwałę – podkreślił Rektor UKSW.
Konferencja „Błogosławiony Stefan Wyszyński – nowy święty na współczesne czasy” była podzielona na trzy części. W pierwszej studenci naszej Uczelni przeczytali wybrane teksty Patrona, koncentrujące się wokół czterech wielkich obszarów-filarów prymasowskiego nauczania, dotyczących: człowieka, rodziny, narodu i Europy. W drugiej części podjęto w tych dziedzinach naukową refleksję.
Na zdjęciu studenci UKSW
O godności człowieka jako najwyższej wartości w ujęciu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił ks. dr hab. Rafał Bednarczyk, prof. ucz. Podkreślał, za nowym błogosławionym, że człowiek musi być traktowany podmiotowo. Został stworzony po to, aby osiągnąć zbawienie i zjednoczenie z Bogiem. Te cele nierozerwalnie łączą się z prawami człowieka.
Dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. mówiła o Rodzinie jako kategorii aksjologicznej w myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zwróciła uwagę na fakt, iż tematyka rodziny jest szeroko zakorzeniona w polskiej kulturze, sztuce oraz kierunkach i badaniach naukowych. A szczęście rodzinne to według badań wciąż najwyższa wartość dla Polaków. Prymas Wyszyński w swoim nauczaniu również wpisywał się w tę koncepcję, zaś jego spojrzenie na rodzinę odpowiada zagadnieniom współczesnej pedagogiki.
– Rodzina to kolebka i gwarancja bytowania, która jest niezbędna dla człowieka w osiągnięciu celu życia – podsumowała to zagadnienie w nauczaniu kard. Wyszyńskiego prof. Anna Fidelus.
Z kolei prof. dr hab. Jan Żaryn rozważał wizję narodu w ujęciu kard. Wyszyńskiego. – Zdaniem kard. Wyszyńskiego naród jest bytem stałym. Jest przestrzenią, żywą wspólnotą naturalną, powołaną do życia przez samego Stwórcę – mówił profesor. – Według nauczania kard. Wyszyńskiego trzeba tę wspólnotę narodową nieustannie rozpoznawać i kochać.
Ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski mówił zaś o chrześcijańskiej wizji współczesnej Europy w nauczaniu Prymasa. – Kardynał Wyszyński zawsze podkreślał chrześcijańskie korzenie Europy. Miał wizję Europy opartej na humanizmie wywodzącym się z godności człowieka – podkreślił ks. prof. Skorowski.
Prowadzący tę część konferencji dr hab. Grzegorz Łęcicki prof. ucz., wspominał, że jako młody student ATK słuchał Prymasa, który kreślił drogi rozwoju ATK.
– Prymas widział ATK jako uczelnię wielką, na miarę wielkości narodu. To marzenie Prymasa się ziściło – podsumował prof. Łęcicki.
Na zakończenie konferencji odbyła się prezentacja książki „Kardynał Stefan Wyszyński. Droga życia i posługi pasterskiej” pod redakcją ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, która – złożona z 35 artykułów, licząca ok. 700 stron – ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UKSW.
– Jest to wielka synteza stanu badań nad życiem, myślą i działalnością kard. Wyszyńskiego. Dzieło to jest interdyscyplinarne, nauczanie Prymasa jest analizowane z wielu perspektyw i dyscyplin naukowych, a dzięki temu, że do współpracy zaproszonych zostało wielu badaczy z różnych ośrodków naukowych w Polsce, pozycja jednoczy środowisko – powiedziała prowadząca tę część dr Ewa K. Czaczkowska.
Uczestniczący w dyskusji autorzy publikacji: ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki, dr hab. Michał Białkowski, prof. ucz. (UMK), dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, prof. ucz. oraz dr hab. Grzegorz Łęcicki prof. ucz. zastanawiali się nad aktualnością nauczania Prymasa Tysiąclecia. Zwrócono uwagę na wciąż aktualne nauczanie dotyczące takich zagadnień jak etos pracy, rola kobiety w społeczeństwie, ABC Społecznej Krucjaty Miłości. Podkreślono także, że nowy błogosławiony nieustannie pozostaje drogowskazem dla kolejnych pokoleń, jako wzór dobrego, mądrego, odważnego i odpowiedzialnego biskupa, a także męża stanu.
{galeria}20211019_A{/galeria}