Przejdź do treści

Czwartek na Wydziale… Studiów nad Rodziną

wsr-mini.jpgSzeroka oferta ścieżek zawodowych, empatyczni wykładowcy i rodzinna atmosfera – to atuty, dla których warto studiować na Wydziale Studiów nad Rodziną.

wydział-2.jpg

Siedziba Wydziału mieści się w budynku 23 na kampusie przy ul. Wóycickiego

Wydział Studiów nad Rodziną UKSW (WSR) podejmuje interdyscyplinarną działalność badawczą i dydaktyczną w zakresie problematyki rodzinnej. Wydział prowadzi studia licencjackie na dwóch specjalnościach: asystentura rodziny i wsparcie oraz opieka nad osobą starszą i niesamodzielną. Studia magisterskie oferują dwie kolejne specjalności: coaching rodzinny oraz mediacje i negocjacje. Na Wydziale prowadzone są także studia podyplomowe.

– Naszą ofertę kierujemy do osób zainteresowanych życiem rodzinnym, rodzicielstwem i wsparciem rodziny. Wielu z naszych studentów podejmuje studia zarówno z myślą przyszłej pracy zawodowej na rzecz rodziny, jak i ukształtowania osobistego życia rodzinnego. Chodzi przede wszystkim o młodych, bo tak jak pokazują to sondaże na całym świecie, pragnienie założenia własnej rodziny to jedno z największych marzeń młodzieży – zauważa ks. prof. dr hab. Andrzej Najda, dziekan WSR.

 

Kierunki z pasją

Program studiów nad rodziną oparty jest na interdyscyplinarnym podejściu do życia rodzinnego i co szczególnie istotne, jest konsultowany z pracodawcami. Rdzeń studiów stanowią przedmioty pedagogiczne, uzupełnione zajęciami z innych dyscyplin: socjologii, psychologii, teologii, prawa, nauk o zdrowiu. W programie studiów są również zajęcia z nauk o kulturach i religiach, filozofii, prawa kanonicznego, polityki społecznej, demografii, biblistyki, ekonomii.

– Nowatorstwo kierunku nauki o rodzinie opiera się na interdyscyplinarności i bogatej ofercie ścieżek zawodowych dla naszych absolwentów. Tak szerokie spektrum wiedzy i umiejętności gwarantuje im konkurencyjność na rynku pracy – podkreśla wykładowca, ks. dr Dariusz Tułowiecki. 

Dodaje, że tak szeroki wachlarz miejsc pracy możliwy jest też dzięki kursom uzupełniającym, które można odbyć w trakcie studiów na UKSW. W przygotowanie zawodowe studentów wpisana jest również bogata oferta praktyk.

Dzięki temu Wydział kształci m.in. specjalistów pracy z rodziną i asystentów rodziny. Przygotowuje również do pracy w zakresie doradztwa, mediacji, opieki nad osobami niesamodzielnymi czy coachingu rodzinnego.

Absolwenci kierunku nauki o rodzinie bez trudu znajdują zatrudnienie w szkołach, poradniach, instytucjach wsparcia rodziny, w ośrodkach pomocy społecznej, centrach interwencji kryzysowej, hospicjach czy w organizacjach pozarządowych działających na rzecz rodziny i jej wsparcia.

 

Tradycja i nowoczesność

Mocną stroną Wydział u Studiów nad Rodziną jest jego tradycja. Wywodzi się z niego wielu wybitnych naukowców. Szczególne zasługi ma tu ks. abp prof. dr hab. Kazimierz Majdański – inicjator i założyciel oraz wieloletni dyrektor tej pionierskiej uniwersyteckiej placówki naukowej.

– Zawdzięczamy mu nie tylko prestiż Wydziału. Dzięki jego staraniom nauki nad rodziną stały się najpierw kierunkiem studiów, a już po jego śmierci, odrębną dyscypliną naukowa – podkreśla dziekan WSR ks. prof. dr hab. Andrzej Najda.

Jednostka powstała w 1975 roku jako Instytut Studiów nad Rodziną na Wydziale Teologicznym UKSW. Jako odrębny Wydział funkcjonuje od 2010 roku. To obecnie jedyna w Europie jednostka skoncentrowana badawczo i dydaktycznie na życiu rodzinnym.

 

Rodzinna atmosfera

Zaletą studiów na WSR są zajęcia w małych grupach, co umożliwia studentom dobry kontakt z wykładowcami. – Na Wydziale Studiów nad Rodziną pracują najlepsi eksperci w wielu dziedzinach. Sami są świadkami tego, co uczą, do nich zawsze możemy się zgłosić z prośbą o pomoc. Dzięki nim czujemy się tutaj dosłownie jak w domu – podkreśla studentka Karina Werakso – Jarząb.

Wydział Studiów nad Rodziną oferuje studentom wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. – Na zajęciach uczymy się tworzyć narzędzia badawcze jakości życia rodzin, jak i przeprowadzać wywiady środowiskowe na podstawie stworzonych w zespołach narzędzi. Z jednej, teoretycznej strony poznajemy biograficzne uwarunkowania problemów członków rodzin, z drugiej uczymy się metodologii wywiadu biograficznego, by dokonać zindywidualizowanej diagnozy tego problemu i szukać rozwiązań – zauważa Wiktoria Raszyńska, studentka WSR.

206006875_8080580132016824_6323675434780854959_n.jpg

 

Organizacje studenckie

Studenci WSR są także zaangażowani w życie społeczności akademickiej, aktywnie działają w kołach naukowych i samorządzie studenckim. Dzięki temu absolwenci Wydziału są dobrze przygotowani do wejścia na rynek pracy.

Na Wydziale działa Koło Nauk o Rodzinie, Koło Myśli i Praktyki Społecznej „dlaWas” oraz Bioetyczne Koło Naukowe.Studenci zrzeszeni w kołach naukowych organizują i uczestniczą w międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, spotkaniach i wykładach. Kilka lat temu uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Rzymu, gdzie spotkali się z ks. prof. Livio Melina, prezesem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

W czasie pandemii to właśnie koła naukowe były głównym kanałem komunikacji i współpracy studentów. Mimo izolacji studenci prowadzili online badania nad rodziną i organizowali spotkania inspirujące do podjęcia pracy z rodziną w różnych obszarach jej wsparcia.

 

Współpraca międzynarodowa

Na Wydziale wydawane jest czasopismo naukowe „Studia nad Rodziną”. Pracownicy WSR współpracują dydaktycznie i badawczo z wieloma instytucjami naukowymi, edukacyjnymi i samorządowymi w kraju i za granicą.

W ramach Programu Erasmus+ studenci mają możliwość studiowania za granicą i podjęcia praktyk w instytucjach zagranicznych. – To niesamowita przygoda i doświadczenie – mówiła dla radiowej czwórki studentka WSR Emilia Nasalska.

W ramach Programu Erasmus+ studenci WSR mogą studiować na: Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt (Niemcy), Katholieke Universiteit Leuven (Belgia), Univerzita Karlova v Praze (Czechy), Technische Universität Dortmund (Niemcy), Theologische Hochschule Fulda (Niemcy), Universidade Católica Portuguesa (Portugalia), Trnavska Univerzita v Trnave (Słowacja), Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. M. P. Dragomanova w Kijowie (Ukraina), Univerza v Ljublijani (Słowenia), Mykolo Romerio Universitetas, Vilnius (Litwa), Prešovská Univerzita v Prešove (Słowacja).

 

Strona internetowa WSR: https://wsr.uksw.edu.pl/

Strona WSR na FB: https://www.facebook.com/wydzialstudiownadrodzinauksw

Strona Koła Nauk o Rodzinie: https://www.facebook.com/Ko%C5%82o-Nauk-o-Rodzinie-UKSW-112591593819372

08 lipca 2021