Przejdź do treści

Rozwiń skrzydła na UKSW

Setki maturzystów odwiedziły naszą Uczelnię w czasie Dnia Otwartego w sobotę, 15 kwietnia. Czekali na nich wykładowcy i studenci wszystkich wydziałów i kierunków. Rekrutacja rozpoczyna się 7 czerwca.

— Zapraszamy na UKSW. Mam nadzieję, że Dzień Otwarty utwierdzi Państwa w przekonaniu, że nasz Uniwersytet jest dobrym miejscem do studiowania i zawierania przyjaźni  – powiedziała inaugurując wydarzenia prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dając możliwość zdobywania wiedzy i prowadzenia badań naukowych, pozostaje miejscem przyjaznym, wspólnotą akademicką, w której można rozwinąć skrzydła.

Prorektor Anna Fidelus podkreśliła jak ważne dla wykładowców Uczelni jest budowanie na trwałych wartościach. Zapewniła kandydatów, że UKSW stara się jak najlepiej przygotować studiujących do odnalezienia się na rynku pracy i szerzej – do życia we współczesnym świecie.

od lewej: dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.

Różnorodny program, wspaniała atmosfera

Najwięcej podczas Dnia Otwartego, który odbywał się na kampusie Wóycickiego, działo się w budynku Auditorium Maximum. W Strefie kandydata zaprezentowały się wszystkie wydziały i kierunki studiów,  kilkadziesiąt kół naukowych oraz jednostki ogólnouniwersyteckie, takie jak Samorząd Studentów, Centrum Wsparcia Studenta, Biuro Karier z doradcą zawodowym, Panda TV, Duszpasterstwo akademickie czy NZS. Na scenie, studenci III roku dziennikarstwa, Daniel Śmieciński i Kinga Kwaczyńska, prowadzili rozmowy z przedstawicielami Uczelni, m.in. o tym jak najpierw wybrać odpowiedni dla siebie kierunek studiów, potem jak dostać się na niego, jak zdobyć stypendium, a także np. jak poradzić sobie z przedmaturalnym stresem.  

Najbardziej oblegane były stoiska wydziałów, przy których kandydaci mogli uzyskać szczegółowe informacje o prowadzonych kierunkach studiów i wymogach rekrutacji. Rekrutacja w tym roku rozpoczyna się 7 czerwca i potrwa do 11 lipca. Ogłoszenie wyników odbędzie się 20 lipca.

– Program naszych studiów jest tak różnorodny, że każdy odnajdzie tutaj to, co mu najbardziej odpowiada. Mamy nowoczesne  laboratoria i trzy koła naukowe. Na wydziale panuje wspaniała atmosfera, wykładowcy są bardzo pomocni – przekonywali kandydatów studenci Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku.

Prezentacja kół naukowych podczas Dnia Otwartego 2023

Na stoisku Wydziału Nauk Pedagogicznych można było zobaczyć pomoce dydaktyczne do pracy z dziećmi  w wieku szkolnym, wczesnoszkolnym i dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Dużym powodzeniem cieszyły się także specjalne prezentacje wydziałów prowadzone w kilku gmachach kampusu Wóycickiego. Zabrakło miejsc siedzących dla wszystkich chętnych do udziału w symulacji rozprawy rozwodowej przeprowadzonej przez Koło Naukowe Prawa Procesowego Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

Wśród kandydatów, którzy odwiedzili nas w sobotę ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone przez naszych wykładowców „powtórki maturalne” z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i historii.

Agacie Malinowskiej i Natalii Lempek z klasy maturalnej liceum im. Wojciecha Górskiego w Warszawie  bardzo przydały się zajęcia z matematyki, które prowadził  dr Tomasz Rogala z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. – Dowiedziałyśmy się, co wiemy, a czego jeszcze nie. Bardzo nam się podobało – zapewniły maturzystki.

Kandydaci na studia mogli także wziąć udział w wykładach pokazowych, prowadzonych przez wykładowców UKSW. Stanisław Wiśniewski, maturzysta z  liceum im. Ignacego Domeyki w Warszawie, który waha się między studiami matematycznymi i informatycznymi, przyszedł na wykład o fraktalach prof. dr. hab. Marka Wolfa.

Zainteresowani studiami medycznymi mieli możliwość zwiedzania nowego, nowocześnie wyposażonego gmachu Wydziału Medycznego. Collegium Medicum.

Prezentacja wydziałów. Dzień Otwarty UKSW 2023

Odkryć talenty i możliwości

Cały hol na pierwszym piętrze Auditorium Maximum zajęli studenci zrzeszeni w kołach naukowych, którzy dla młodszych kolegów przygotowali różne atrakcje. Między stoiskami krążyły Panda, symbol uczelnianej telewizji i „pies Pawłowa”, sympatyczna maskotka Koła Naukowego Studentów Psychologii. Studenci tego koła przygotowali loterię fantową z pytaniami. Od poważnych: „co to jest kryzys egzystencjalny?”, po, z pozoru banalne: „dlaczego lubimy słodkie przekąski?”.

Członkowie Koła Studentów i Doktorantów Historii zwracali na siebie uwagę historycznymi strojami: byli wśród nich ułan w replice munduru legionowego 11. pułku ułanów z 1920 r., wiking i renesansowy szlachcic mazowiecki w kontuszu.

– Dla mnie wybór studiów na UKSW to był strzał w dziesiątkę. Mam nadzieję nie poprzestać  na studiach magisterskich – tak Krystian Gajc, student II roku historii, w stroju ułana zachęcał do studiowania na naszej Uczelni.

Sonia Serafin, studentka III roku kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego. Collegium Medicum, działająca w kole pediatrii, podkreślała atuty Wydziału: – Jest kameralny, dlatego łatwiej można tu zawrzeć przyjaźnie. Dzięki praktykom w warszawskich szpitalach uczymy się od świetnych specjalistów. Mamy też możliwość wyjazdu na Erasmusa na uczelnie medyczne do Francji, Niemiec, Hiszpanii i Słowacji.

Karolina Pawłowska i Wiktoria Sadkowska, reprezentujące Koło Literackie z Wydziału Nauk Humanistycznych, przekonywały maturzystów, że warto studiować na UKSW.

– Jestem zachwycona tym miejscem – mówiła Karolina Sadkowska, studentka II roku polonistyki. – Tutaj nikt nie jest anonimowy. Nie jesteśmy numerami w indeksie. Wszyscy się znamy, dlatego nasze relacje są żywe. Wykładowcy mają dla nas zawsze czas. Możemy odkryć talenty i umiejętności, na przykład publikując w istniejącym od dwudziestu lat periodyku „Las rzeczy”.

Stoisko Koła Naukowego Studentów Psychologii

Do Koła Naukowego Medioznawców Podróżników należą studentki z Wydziału Teologicznego Ewa Karpińska i Paulina Jedlińska. Przekonywały do studiowania dziennikarstwa na UKSW Zuzannę Rosik, która na Dzień Otwarty przyjechała z Sochaczewa, a której pasją są „rozmowy z ludźmi”.

– Wiedza teoretyczna, którą tu zyskałyśmy, bardzo się przydaje – mówiły studentki – ale na UKSW stawia się przede wszystkim na zajęcia praktyczne, nawiązywanie kontaktów. Uczelnia bardzo w tym pomaga. I oferując dziesięć specjalizacji, stwarza naprawdę wiele możliwości.

– Wszyscy są tu przyjaźnie nastawiani – podsumowała Nadia Zaborowska maturzystka z liceum im. Joachima Lelewela w Warszawie,  która zamierza studiować psychologię lub pedagogikę specjalną. – I to zarówno studenci jak wykładowcy.

od lewej: Kinga Kwaczyńska i Daniel Śmieciński, studenci III roku dziennikarstwa, prowadzący Dzień Otwarty UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego istnieje 12 wydziałów. Na 95 kierunkach studiów I i II stopnia, stacjonarnych i niestacjonarnych, kształci się obecnie 11000 studentów. Działa ponad 70 kół naukowych.

15 kwietnia 2023