Przejdź do treści

Filia UKSW w Giżycku

Filia UKSW w GirzyckuPorozumienie między UKSW a gminą miejską Giżycko zmierza do otwarcia w przyszłym roku akademickim filii naszego Uniwersytetu w tym mieście.

image00027Porozumienie podpisane przez  ks. prof.  dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW oraz Wojciecha Iwaszkiewicza,  burmistrza Giżycka zakłada współpracę przy opracowywaniu, modyfikowaniu i realizowaniu programów kształcenia na studiach I i II stopnia na kierunku Pielęgniarstwo.

– Mam nadzieję, że w roku akademickim 2022/2023 zainaugurujemy kierunek Pielęgniarstwo w murach giżyckiej szkoły – powiedział Rektor UKSW.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz podkreślił, że porozumienie jest ważnym gestem solidarnościowym.

– Nasze miasto jest prawdopodobnie pierwszym w Polsce, które odkupiło upadły szpital powiatowy, posiadający 11 oddziałów. Aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentom z wielu powiatów musimy myśleć o kształceniu personelu tak, aby zachować ciągłość leczenia. UKSW przychodzi nam w tym z pomocą.  Podnosi nie tylko rangę miasta poprzez kształcenie w nim kadr, ale też wprost podnosi bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział Wojciech Iwaszkiewicz.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli także prorektorzy UKSW: prof. n. med. Dariusz Kosior, prorektor ds. medycznych oraz ks. dr hab. Marek Stokłosa prof. ucz., prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej podkreślano rangę tego wydarzenia dla obu podmiotów.

Umowa między UKSW a Giżyckiem uwzględnia działania związane z doskonaleniem i budowaniem kompetencji zawodowych studentów kierunków medycznych zamieszkałych w Giżycku i okolicach. Dotyczy to w szczególności organizacji kształcenia praktycznego w placówkach medycznych zlokalizowanych w pobliżu miejsca zamieszkania studenta. Chodzi o optymalne przygotowanie kadr na potrzeby systemu ochrony zdrowia w regionie, szczególnie w zakresie pielęgniarstwa.

Strony zobowiązały się także do wymiany doświadczeń, wspólnej organizacji konferencji poświęconych ochronie zdrowia i administracji publicznej.  Zapowiedziano także inne działania prowadzące do doskonalenia kapitału ludzkiego w województwie warmińsko-mazurskim ze szczególnym uwzględnieniem Giżycka. Osobą wspierającą inicjatywę jest senator z tego okręgu, Małgorzata Kopiczko.

image00003

Na zdjęciu od lewej: prof. n. med. Dariusz Kosior, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, Wojciech Iwaszkiewicz, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.

23 lipca 2021