Miałam i mam piękne, udane życie. Wypełnione wielką pracą: interesującą, dającą satysfakcję i możliwość wspaniałych kontaktów międzyludzkich – powiedziała odchodząca na emeryturę prof. Aniela Dylus.
Profesor Aniela Dylus z Instytutu Politologii UKSW była związana z naszą uczelnią od 1982 roku. Jest wybitną znawczynią katolickiej nauki społecznej, prowadzącą badania na polu politologii, gospodarki, praw i postaw człowieka oraz kwestii moralności i etyki, relacji państwa i Kościoła.
W związku z Jej przejściem na emeryturę 10 października odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Znaki czasu, znaki nadziei. Katolicka Nauka Społeczna w XXI wieku”, zorganizowana ku czci Pani Profesor. W programie znalazły się trzy dyskusje panelowe z udziałem wybitnych naukowców z Polski i Niemiec, którzy przyjrzeli się polityce z perspektywy religijnej i etycznej, wskazywali związki między gospodarką, moralnością i chrześcijaństwem oraz poszukiwali fundamentu jedności dla Europy.
Na aktualność i doniosłość tematów znajdujących się w orbicie zainteresowań profesor Dylus zwrócił uwagę w przesłanym na uroczystość Adresie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pisząc m.in:
Jako wybitny społeczny etyk, badacz społeczny, przedstawiciel katolickiej nauki społecznej Kościoła i wychowawca pokoleń badaczy, Pani Profesor Aniela Dylus współtworzyła i współtworzy kształt polskiej wolności i polskiej nadziei. To między innymi jej intelektualnemu przewodnictwu, rozpoznawać mogliśmy wyraźną nić drogi, wiodącej od wysiłku założycieli współczesnej Rzeczpospolitej, przez trudne lata transformacji, po czas integracji europejskiej i nasze dzisiejsze sukcesy oraz wyzwania. To dzięki jej chrześcijańskiemu personalizmowi rozpoznawać mogliśmy na tej trudnej drodze nieodmienny azymut ludzkiej godności, wolności i odpowiedzialności.
Wspomniany przez wicepremiera Gowina etos naukowy prof. Dylus, ściśle złączony z jej osobistą postawą etyczną, przyniósł nie tylko obfite owoce naukowe, ale też uznanie, szacunek i przyjaźń przedstawicieli wielu środowisk naukowych, pracowniczych i biznesowych, co znalazło wzruszający wyraz w wystąpieniach uczestników uroczystości.
Wśród gości byli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego na czele dziekanem Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych prof. UW Stanislawem Sulowskim, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego na czele z dziekanem Wydziału Nauk Społecznych ks. prof. Stanisławem Felem, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z prorektor prof. Janiną Filek na czele, kierownictwo Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz pracownicy naukowi Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW.
Bohaterka spotkania podsumowując swój dorobek naukowy, podkreśliła: Miałam i mam piękne, udane życie. Wypełnione wielką pracą: interesującą, dającą satysfakcję i możliwość wspaniałych kontaktów międzyludzkich, w tym z młodzieżą (…) Niedawno wpadła mi do ręki pewna książka zawierająca odpowiedzi pacjentów hospicjum na pytanie, czego w życiu najbardziej żałują. I bardzo wysoko, bodaj na drugim miejscu znalazła się odpowiedź: żałuję, że tak dużo w życiu pracowałem. Myślę, że ja chyba nie udzieliłabym takiej odpowiedzi – z pewnego względu. Otóż mojej pracy cały czas towarzyszyła przyjaźń.
Uroczystą konferencję zakończyła prezentacja i wręczenie Księgi jubileuszowej pt. Wolność. Wieczne wyzwanie, przygotowanej przez Jej Współpracowników i Przyjaciół Pani Profesor.
Zdjęcia w galerii