Przejdź do treści

I Tydzień Studenta na UKSW

Bielański Przegląd Talentów, prezentacja kół naukowych, międzywydziałowy turniej sportowy, bieg o puchar Rektora i otrzęsiny, wypełniły pierwszy w historii UKSW Tydzień Studenta zorganizowany przez uczelniany Samorząd Studentów.

W inaugurującej Tydzień Studenta Strefie studenta na kampusie Wóycickiego, wzięło udział dwadzieścia kół naukowych, Centrum Wsparcia Studenta, Biuro Karier, Dział Współpracy Międzynarodowej, AZS i Samorząd Studentów UKSW. Koła reprezentowały większość wydziałów, najliczniej zaprezentowały się koła Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Medycznego Collegium Medicum, zaś największe stoisko zorganizowało jak zawsze aktywne koło studentów psychologii.

– Cieszy mnie obecność przedstawicieli tak licznych kół naukowych i tych wszystkich pracowników z Centrum Wsparcia Studenta, Działu Pomocy Materialnej, Działu Współpracy Międzynarodowej i Biura Karier, którzy na co dzień wspierają naszych studentów – mówiła prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz. – Pierwszy w historii naszej Uczelni Tydzień Studenta, z bogatym i różnorodnym programem, jest wspaniałą inicjatywą prężnie działającego Samorządu Studentów. Jestem przekonana, że, zwłaszcza dla nowo przyjętych studentów, to doskonała szansa na poznanie społeczności akademickiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Rozrywki między wydziałowe w koszykówkę w hali sportowej na kampusie Wóycickiego

– W tym roku Samorząd Studentów zorganizował nie dzień a tydzień studenta. Przygotowaliśmy różnego rodzaju aktywności, sportowe, naukowe oraz kulturalne. Zależało nam na stworzeniu studentom przestrzeni, dającej możliwość poznania Uniwersytetu jak również integracji społeczności akademickiej oraz lokalnej – powiedziała Aleksandra Radwańska, przewodnicząca zarządu Samorządu Studentów UKSW.
Kilkudziesięciu studentów zgłosiło się na warsztaty taneczne. Pod okiem zawodowych instruktorów, mogli nauczyć się podstaw tańca jazzowego i salsy.

Wielu studentów, już nie po raz pierwszy, wzięło udział w treningu samoobrony z elementami pierwszej pomocy z funkcjonariuszami Akademii Policji w Szczytnie.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się trwające przez cały tydzień międzywydziałowe turnieje sportowe w koszykówkę, siatkówkę i futsal.

W finale rozgrywek w koszykówkę reprezentanci Wydziału Teologicznego zmierzyli się z Wydziałem Medycznym. Collegium Medicum wygrywając 32:28. W finale turnieju piłki siatkowej Wydział Matematyczno-Przyrodniczy wynikiem 2:1 pokonał Wydział Medyczny. Collegium Medicum. W turnieju piłki halowej (futsal) bezkonkurencyjni okazali się studenci Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Pokonali reprezentantów Wydziału Prawa Kanonicznego wygrywając z nimi 4:0.

– Chcemy pokazać, szczególnie nowo przyjętym studentom, jakie możliwości rozwoju daje nasz Uniwersytet  – zaznaczył student V roku prawa WPiA Karol Rogala z Samorządu Studentów UKSW. – Zależy nam, by wiedzieli, że Uczelnia to nie korporacja, lecz mała społeczność, w mogą liczyć na wsparcie samorządu, będącego reprezentacją naszego środowiska.

Warsztaty taneczne podczas Tygodnia Studenta na kampusie Wóycickiego

Bielański Przegląd Talentów

Najmłodsza uczestniczka zorganizowanego po raz pierwszy w historii Uczelni Bielańskiego Przeglądu Talentów, 9-letnia uczennica IV klasy szkoły podstawowej nr 52 Liliana Mruz, zajęła I miejsce w kategorii „Dzieci i młodzież” za wykonanie piosenki „Kiedy nie śpią sny” z filmu „Merida waleczna”.

– Nasz dom jest wypełniony muzyką. Już w przedszkolu słyszałam, że córka to muzykalna istotka – mówiła Anna Mruz, mama Liliany, którą piosenką „Back to december” Taylor Swift wyśpiewała pierwsze miejsce w kategorii „Dorośli”  – Chciałabym wspierać zainteresowania córki, która nie tylko śpiewa, ale też uprawia gimnastykę sportową. W dzisiejszych szalonych czasach wspaniale jest mieć pasje.

I miejsce ex equo z Anną Mruz zdobył siedmioosobowy zespół „Bielańskie kwiaty” z Bielańskiego Centrum Wsparcia Seniora Senior plus, który wykonał hymn Centrum na melodię międzywojennego szlagieru – tanga „Nie zaznał życia kto nie służył w marynarce”. Słowa hymnu napisał 90-letni emerytowany inżynier geodeta Bohdan Jakubowski, który brawurowo wykonał słynną piosenkę „Hallelujah” Leonarda Cohena.

Maria Bernacka, laureatka I miejsca w I Bielańskim Przeglądzie Talentów

Laureatką I miejsca (w kategorii „Student), została studentka I roku psychologii Maria Bernacka. Zagrała na skrzypcach i zaśpiewała „Kiedyś byłam różą” z repertuaru Kayah. Zarówno ona jak laureatki III miejsca: studentka III roku kulturoznawstwa Gabriela Kaźmierczyk i studentka I roku prawa Magdalena Opęchowska, wszystkie trzy absolwentki szkół muzycznych, zadeklarowały, że nie wyobrażają sobie życia bez muzyki i śpiewu.

– Bardzo się cieszę, ze studenci zorganizowali ten przegląd pokazując, że piosenka łącząca pokolenia jest dobra na wszystko – podsumowała Bielański Przegląd Talentów dr hab. Katarzyna Flader-Rzeszowska, prof. ucz., przewodniczące jury konkursu – Można cieszyć się śpiewem w każdym wieku. To także zachęta dla naszych utalentowanych studentów, by w przyszłym roku wystąpili w drugiej edycji Przeglądu. Bo, jak dowiedli nasi dzisiejsi uczestnicy, można „pokonać strach” i „zbudzić sny”, a co będzie dalej „pokaże czas”.

Michał Nowakowski z Samorządu Studentów UKSW zaznaczył, że samorządowi zależało na zorganizowaniu wydarzenia otwartego dla „całej społeczności bielańskiej”. Wyraził nadzieję, że I Bielański Przegląd Talentów, to „dopiero początek takich właśnie wydarzeń”.  

Bieg o puchar Rektora UKSW

W czwartkowe popołudnie, mimo niesprzyjającej, deszczowej pogody, kilkudziesięciu uczestników wzięło udział w Biegu o Puchar Rektora UKSW.

– Dziękuję Samorządowi Studentów za zorganizowanie Tygodnia Studenta i za to, że Bieg o Puchar Rektora UKSW może być jego częścią – powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW na starcie biegu. – To historyczny bieg, ponieważ odbywa się po raz pierwszy. Życzę powodzenia wszystkim biorącym w nim udział.

Na górze od lewej: Klaudia Słowiak, Wiktoria Wierzba, Aleksandra Borządek, ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski
Na dole od lewej: Grzegorz Pietruczuk, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., Aleksandra Radwańska

Biegacze wystartowali z Polany Młocińskiej pokonując 5 km, doskonale znaną biegaczom trasą tzw. małej pętli po Lesie Młocińskim. Najlepszy czas wśród mężczyzn – 18 minut uzyskał student AWF-u Łukasz Gutkowski, wśród kobiet najszybsza była studentka V roku inżynierii środowiska na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku UKSW Wiktoria Wierzba z czasem 20 minut 42 sekundy. Po zakończonym biegu oboje pokonali trasę biegu powtórnie, dla czystej przyjemności. Wrócili na metę w samą porę, w chwili rozpoczęcia dekoracji medalistów i wręczania zwycięzcom pucharów.

Zwycięzcy biegu Wiktoria Wierzba i Łukasz Gutkowski

– Na co dzień trenuję pięciobój nowoczesny – powiedziała Wiktoria Wierzba po biegu. – Coraz częściej biorę udział w organizowanych w Warszawie biegach. Ten dystans, 5 kilometrów, szczególnie mnie zachęcił. Po prostu lubię biegać.

Organizatorami Tygodnia Studenta był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Samorząd Studentów UKSW i Urząd Dzielnicy Bielany. Współorganizatorem Biegu o Puchar Rektora UKSW była Fundacja Polskiej Sztafety 4 x 400 m.

27 października 2023