Przejdź do treści

Indeksy dla laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych

– Z radością i dumą witam wszystkich finalistów w murach naszej Uczelni. Cieszę się, że zajmujecie się tak szczególną tematyką – powiedział rektor, ks. prof. Ryszard Czekalski otwierając Finał Ogólnopolskiego Konkursu Prawa Kanonicznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Była to już VIII edycja Konkursu, który organizuje studencko-doktoranckie Koło Naukowe Regula Iuris, działające przy Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW. W tym roku, w pierwszym etapie udział wzięło prawie 900 uczniów ze 100 szkół z całej Polski. Do finału, odbywającego się 24 kwietnia w murach naszej Uczelni, zakwalifikowało się 150 osób. Walczyły one o tytuł laureata i indeks WPK UKSW.

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Tegoroczny konkurs był zatytułowany „Lud Boży – Wierni” i dotyczył Księgi II Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku. Organizatorzy pragnęli zaznaczyć istotną rolę wiernych w życiu Kościoła, poprzez promocję wśród młodzieży w Polsce.

– Tematyka konkursu obejmuje zagadnienia wiernych świeckich i duchownych, ich uprawnień oraz praw w Kościele Katolickim. Temat ten pozwala na znaczące zgłębienie wiedzy, która dotyka nas samych, jako osób które swoimi czynami kreślą drogę do zbawienia. Temat ten z racji bezpośredniego odniesienia do osób wierzących, uczestniczących w życiu Kościoła jest szczególnie ważny społecznie – zaznaczył w swoim wystąpieniu rektor UKSW.

Podziękował także organizatorom oraz opiekunom i katechetom, którzy zainspirowali uczniów do wzięcia udziału w konkursowych zmaganiach.

Konkurs od lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych w całym kraju. – Jesteśmy dumni, że prawo kanoniczne jest wciąż obiektem zainteresowań młodych ludzi – podsumował Maciej Urbański, prezes zarządu KN Regula Iuris.

Maciej Urbański

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kamil Starczewski – XVI LO we Wrocławiu

II miejsce – Mateusz Sadowski – X LO w Białymstoku

III miejsce – Elena Mniszak – I LO im. Goszczyńskiego w Nowym Targu

IV miejsce – Krzysztof Zub – I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

V miejsce –  Karolina Paszkiewicz – Katolickie Liceum Ogólnokształcące. im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szczecinie

VI miejsce – Daniel Jeziak – Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Sikorskiego w Częstochowie

VII miejsce – Monika Dzbanuszek – I LO im. T. Kościuszki w Legnicy

VIII miejsce – Andrzej Michel – Zespół Szkół Technicznych nr 6 w Bytomiu

Zwycięzcy konkursu otrzymali indeksy na WPK UKSW.

24 kwietnia 2024