Ten Uniwersytet zawsze odpowiadał wartościom, do których czułem się przywiązany i w których zostałem wychowany – powiedział Prezydent RP podczas inauguracji roku akademickiego na UKSW.
Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na jubileusz XX-lecia utworzenia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, powstałego na fundamencie – powołanej 65 lat temu – Akademii Teologii Katolickiej. Na inaugurację przybył Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele Rządu – z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny na czele z nuncjuszem apostolskim abp. Salvatore Pennacchio, przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski z Wielkim Kanclerzem UKSW kardynałem Kazimierzem Nyczem, władze warszawskich uczelni, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nauki i kultury.
Tradycyjnie inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, koncelebrowaną pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, który w homilii powiedział, że powstanie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego było w pewnym sensie wyrazem sprawiedliwości dziejowej, ponieważ teologia zawsze była obecna na uniwersytetach, do roku 1954 była wykładana również na polskich uniwersytetach, w tym na najstarszym – Jagiellońskim. W tym sensie wracamy do początków, gdy teologia była wręcz warunkiem powstania uniwersytetu – zaznaczył Wielki Kanclerz UKSW.
Kardynał Nycz nawiązał do zbliżającej się beatyfikacji Patrona Uczelni, mówiąc: Ufam gorąco, że w roku jubileuszu naszego Uniwersytetu nastąpi beatyfikacja Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Was czynię odpowiedzialnymi – jako Uniwersytet – za promocję Jego osoby, za przybliżanie Jego dzieła. Chodzi o to, by był dla nas jeszcze większym wyzwaniem i jeszcze większą inspiracją do prowadzenia studiów, w duchu tej postawy, którą nam proponował i w duchu tego, o co się troszczył dla Kościoła, dla Polski i dla każdego człowieka. Kardynał Nycz wyraził życzenie, aby rok jubileuszowy był czasem nie tylko refleksji, ale równocześnie modlitwy przez wstawiennictwo wielkich ludzi, wielkich świętych, którzy zajmowali się problematyką nauki i wiary; przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II oraz jak Pan Bóg pozwoli – w drugiej części tego roku – modlitwy przez wstawiennictwo Waszego błogosławionego Patrona.
Po Mszy św. orszak akademicki udał się do auli Jana Pawła II na uroczystą sesję. Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW w przemówieniu inauguracyjnym mówił o osiągnięciach i planach Uniwersytetu. Wśród najważniejszych sukcesów Ksiądz Rektor wymienił budowę Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych, powołanie w minionym roku akademickim Collegium Medicum, opartego na doskonałej bazie klinicznej w Warszawie, a także – w odpowiedzi na zmiany cywilizacyjne związane z cyfrową globalizacją – rozpoczęcie budowy nowego kampusu naukowo-badawczego we współpracy z największymi podmiotami gospodarczymi w Polsce.
W nawiązaniu do zbliżającej się beatyfikacji naszego Patrona Jego Magnificencja podkreślił, że dla społeczności uniwersyteckiej Stefan Wyszyński jest nie tylko wielkim człowiekiem Kościoła, mężem stanu i patronem, ale też Ojcem, który swoim nauczaniem wyznacza kierunki rozwoju i wiernie się nami opiekuje. Jest orędownikiem działań, które podejmujemy. Kardynał Wyszyński stał się znakiem rozpoznawczym naszego uniwersytetu, dlatego też – mówił Rektor – opracowując nowy System Identyfikacji Wizualnej UKSW, obok niezwykle ważnego i tradycyjnego godła, stworzyliśmy znak oparty na pierwszej literze nazwiska naszego Patrona. Nowy znak służący do komunikacji w świecie cyfrowym jest również nośnikiem cech charakteryzujących nasz Uniwersytet: „W” jak wartości, „W” jak wiara, „W” jak wolność, „W” jak wspólnota, „W więcej niż wiedza”, „W” jak Wyszyński.
Podkreślając znaczenie spuścizny Prymasa Wyszyńskiego dla naszego Uniwersytetu, Rektor zaapelował do społeczności akademickiej, by pamiętała o wezwaniu swojego Patrona: Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości… Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko. Bądźcie jak Orły… wznoście się wysoko.
Miejscu naszego Uniwersytetu na mapie nauki i edukacji naszego kraju poświęcił swoje przemówienie prezydent Andrzej Duda. Ten uniwersytet, odkąd miałem przyjemność i zaszczyt na nim bywać, zawsze działał tak, że odpowiadał całkowicie tym wartościom, do których zawsze czułem się przywiązany i w których zostałem wychowany. To na tym uniwersytecie zawsze z wielką życzliwością przyjmowany był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, który był tu profesorem. Zawsze spotykał się tu z życzliwością, ze zrozumieniem, nawet w najtrudniejszych dla siebie czasach. (…) Jestem za to ogromnie wdzięczny. Także w okresie, kiedy Pana Prezydenta zabrakło, mogłem tutaj przychodzić, by zapoznać się z badaniami, by wymienić poglądy i by wysłuchać poglądów, których zabraniano głosić na innych uczelniach, zamykając sale wykładowe, aule, gabinety. To tutaj była prawdziwa wolność nauki, wolność badań naukowych, i to tu była prawdziwa wolność słowa. Za to dziękuję i oddaję społeczności uczelni, jej władzom i wszystkim Państwu, wielki szacunek. Jesteście Państwo prawdziwym uniwersytetem, na którym wolność znaczy wolność, a szacunek znaczy szacunek. To są właśnie te wartości, które macie zapisane w statucie i te wartości są tutaj przestrzegane. Gratuluję nowych wydziałów, rozwijających się kierunków, z których aż jedenaście znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu Perspektyw w 2019 roku. Gratuluję wszystkich osiągnięć, możliwości nadawania stopnia doktora aż w 13 dziedzinach, gratuluję możliwości nadawania stopnia doktora habilitowanego w 10 dziedzinach. Gratuluję rozwoju Uniwersytetu – powiedział Prezydent RP.
Prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia również podkreślił swoje związki z UKSW, szczególnie jako wieloletni pracownik Instytutu Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aninie. Pogratulował również utworzenia wydziału medycznego, ponieważ jest to realizacja strategii rządu, aby kształcić więcej lekarzy na dobrych uniwersytetach.
Głos zabrał również prof. Pietro Cafaro w imieniu Rektora Katolickiego Uniwersytetu Sacro Cuore w Mediolanie. Mówiąc o analogii między UKSW a włoską uczelnią, której ośrodkiem klinicznym jest rzymska klinika Gemelli, zaznaczył: Oba Uniwersytety podzielają, nie tylko w szczególnych instytucjach naukowych i edukacyjnych, głębokie cele zarówno w dziedzinie badań, jak i edukacji. Obie Alma Mater jako córki narodu polskiego oraz włoskiego posiadają ambicje, by przyczyniać się do utworzenia klasy rządzącej nie tylko swoich krajów, ale także wielkiej wspólnoty europejskiej.
Podczas inauguracji miały miejsce dwa szczególne momenty – przekazanie godła Uczelni wyhaftowanego bisiorem przez włoską artystkę Chiarę Vigo. To dar unikatowy w skali międzynarodowej – godło z tego samego materiału posiada tylko jeszcze Uniwersytet w Sienie.
Drugie wyróżnienie to „Medal Ludziom i Ojczyźnie”, przyznany przez Towarzystwo Warszawskie Lekarskie jako wyraz najwyższego uznania i wdzięczności dla rozwoju nauki i kultury w oparciu o chrześcijańskie zasady i ideały. Medal wręczył profesor Jerzy Jurkiewicz, prezes TWL.
Wykład inauguracyjny wygłosił pierwszy rektor UKSW ks. prof. Roman Bartnicki, który mówił o specyfice uczelni, będącej placówką publiczną o silnych korzeniach i związkach z Kościołem katolickim, co doskonale oddaje pierwsze zdanie z encykliki Jana Pawła II Fides et ratio: Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Pierwszy Rektor UKSW przypomniał zadania dla uczelni, nakreślone przez Jana Pawła II podczas wręczenia Mu Doktoratu honoris causa w 2001 roku: Wierzę, że ta uczelnia, przez solidne zaangażowanie naukowe profesorów i studentów będzie kształtować duchowe oblicze nie tylko Polski, ale całej Europy.
Podczas inauguracji roku akademickiego odbyła się tradycyjna immatrykulacja studentów i doktorantów pierwszego roku studiów. Ostatnim punktem uroczystości było błogosławieństwo Wielkiego Kanclerza UKSW kardynała Kazimierza Nycza.
Patronat Honorowy nad obchodami 20-lecia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Przemówienie Magnificencji Rektora, ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego
List gratulacyjny – prof. Anelli Franco, Rektor Univeristà Cattolica del Sacro Cuore
List gratulacyjny – Anna Maria Anders, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie
List gratulacyjny – bp Adam Bałabuch, Biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej
List gratulacyjny – Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Enegetycznej
List gratulacyjny – bp Edward Białogłowski, Biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej
List gratulacyjny – Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich
List gratulacyjny – Joanna Borowiak, Poseł na Sejm RP
List gratulacyjny – Bożena Borys- Szopa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
List gratulacyjny – prof. dr hab. Andrzej Chochół, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
List gratulacyjny – prof. dr hab. Antoni Cygan, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
List gratulacyjny – Piotr Dardziński, Prezes Centrum Łukasiewicz
List gratulacyjny – bp Ignacy Dec, Biskup Świdnicki
List gratulacyjny – bp Antoni Pacyfik Dydycz, Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej
List gratulacyjny – Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska
List gratulacyjny – prof. dr hab. inż. Lech Dzienis, Rektor Politechniki Białostockiej
List gratulacyjny – kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Senior Archidiecezji Krakowskiej
List gratulacyjny – prof. Marco Elefanti, Dyrektor Policlinico Gemelli
List gratulacyjny – abp Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański
List gratulacyjny – Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
List gratulacyjny – bp Piotr Greger, Biskup pomocniczy Diecezji Bielsko- Żywieckiej
List gratulacyjny – bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego
List gratulacyjny – dr Aleksandra Hadzik, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
List gratulacyjny – prof. dr hab. Adam Jezierski, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
List gratulacyjny – dr inż. Wojciech Kamieniecki, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
List gratulacyjny – Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP
List gratulacyjny – Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
List gratulacyjny – doc. dr Elżbieta Kierska, Rektor Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu
List gratulacyjny – Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych
List gratulacyjny – Jan Kosiorowski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie
List gratulacyjny – abp Józef Kowalczyk, Prymas Senior
List gratulacyjny – dr n. farm. Anna Kowalczuk, Dyrektor Narodowego Instytutu Leków
List gratulacyjny – Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
List gratulacyjny – Zbigniew Kuźmiuk, Poseł do Parlamentu Europejskiego
List gratulacyjny – prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
List gratulacyjny – prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, Rektor Politechniki Poznańskiej
List gratulacyjny – prof. Cezary Madryas, Rektor Politechniki Wrocławskiej
List gratulacyjny – Ewa Mańkiewicz- Cudny, Prezes Naczelnej Organizacji Technicznej
List gratulacyjny – prof. dr hab. med. Andrzej Matyja, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej
List gratulacyjny – Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty
List gratulacyjny – bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
List gratulacyjny – Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów
List gratulacyjny – abp Henryk Muszyński, Arcybiskup Senior Gnieźnieński
List gratulacyjny – bp Grzegorz Olszowski, Biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej
List gratulacyjny – Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny
List gratulacyjny – bp Jan Piotrowski, Biskup Kielecki
List gratulacyjny – bp dr Stefan Regmunt, Biskup Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej
List gratulacyjny – Małgorzata Rejnik. Kanclerz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
List gratulacyjny – Andrzej Rogoyski – Prezes Zarządu, Redaktor Naczelny Polskiego Radia
List gratulacyjny – prof. dr hab. Jacek Semaniak, Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
List gratulacyjny – prof. dr hab. Bronisław Sitek, Sekretarz Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów
List gratulacyjny – Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki
List gratulacyjny – Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
List gratulacyjny – gen brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej
List gratulacyjny – abp Adam Szal, Arcybiskup Metropolita Przemyski
List gratulacyjny – bp Marek Szkudło, Biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej
List gratulacyjny – gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji
List gratulacyjny – prof. UE dr hab. Robert Tomanek, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
List gratulacyjny – prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej
List gratulacyjny – Rafał Trzaskowski, Prezydent m. st. Warszawy
List gratulacyjny – prof. dr hab. Gertruda Uścińska, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
List gratulacyjny – Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP
List gratulacyjny – prof. dr hab. Edward Włodarczyk, Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego
List gratulacyjny – bp Adam Wodarczyk, Biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej
List gratulacyjny – bp Józef Zawitkowski, Biskup tytularny Ausana, Biskup pomocniczy Łowicki
List gratulacyjny – prof. UJ dr hab. Jerzy Zdrada
List gratulacyjny – Izabela Żmudka, Zastępca Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju