Przejdź do treści

Kolejne odkrycia w Chorwacji

archeologiaPolscy i chorwaccy archeolodzy odkryli osadę obronną wraz z drewnianymi zabudowaniami z późnego okresu żelaza, czyli sprzed ponad 2 tys. lat na wybrzeżu północno – wschodniego Adriatyku, na wyspie Rab.

Odkrycia dokonano m.in. dzięki zastosowaniu georadaru i magnetometru.

Projektem ze strony polskiej kieruje dr hab. Welc z Instytutu Archeologii WNHiS UKSW, który przeprowadził nieinwazyjne badania.

O tym, że jest to teren obiecujący pod kątem badań archeologicznych przekonały wcześniej badaczy zdjęcia lotnicze oraz znajdowane na powierzchni zabytki.

Na chorwackich wyspach znajdują się liczne pradziejowe osady obronne, ale większość jest zdecydowanie wcześniejsza – pochodzą z wczesnej epoki żelaza i epoki brązu. Ślady po tych z późnej epoki żelaza nie są często odkrywane, bo większość z nich przekształcono w rzymskie miasta.

Archeolodzy określili wiek osady na podstawie odkrywanych na powierzchni ziemi zabytków. Wszystkie pochodzą właśnie z późnej epoki żelaza, czyli V-II w. p.n.e. Są to między innymi liczne fragmenty hellenistycznych naczyń ceramicznych oraz przedmioty metalowe. Część z nich pochodzi z odległych rejonów, w tym Półwyspu Apenińskiego oraz kolonii greckich.

Projekt finansowany jest przez chorwackie Ministerstwo Kultury oraz lokalne władze samorządowe wyspy Rab.

(źródło: PAP Nauka w Polsce)

16 października 2018