Przejdź do treści

Koło na piątkę

kustosz minMają więcej pomysłów niż czasu na ich realizację, organizują ogólnokrajowe wydarzenia naukowe i mierzą w ministerialny grant – Koło Edytorstwa Naukowego „Kustosz” zostało docenione w konkursie StRuNA.

Konkurs, organizowany przez Studencki Ruch Naukowy StRuNa to swego rodzaju mistrzostwa kół naukowych w Polsce. W szranki stają zawodnicy z kilkudziesięciu uczelni wyższych. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 250 projektów — nagrodzono 21. Nasz „Kustosz” otrzymał wyróżnienie w kategorii Koło Naukowe Roku 2020. Doceniono „liczbę, profesjonalizm i walory naukowe realizowanych projektów analizowane w odniesieniu do liczby członków koła”.

– Nasz zespół składa się obecnie z pięciu osób, a zatem liczebnie jesteśmy bardzo małą grupą. Nie przeszkodziło nam to jednak w organizacji szeregu przedsięwzięć naukowych. W 2020 roku niestrudzenie realizowałyśmy nasz główny projekt badawczy, którym jest przygotowanie edycji krytycznej powieści Michała Dymitra Krajewskiego pt. „Leszek Biały, książę polski”. Zorganizowałyśmy dwa spotkania naukowe oraz panel dyskusyjny online. W tych spotkaniach uczestniczyło blisko 140 osób z 5 ośrodków naukowych w kraju. Wydaje się, że jury doceniło dużą dynamikę pracy naszego małego zespołu, różnorodność organizowanych wydarzeń oraz ich ogólnokrajowy zasięg – mówi Emilia Zaczkowska-Szypowska, przewodnicząca Koła.

kustosz kolo

Sukces jest tym większy, że historia Kustosza zaczęła się zaledwie dwa lata temu na Wydziale Nauk Humanistycznych. Opiekunką koła została dr Magdalena Bober-Jankowska, której zainteresowania badawcze dotyczą edytorstwa literatury oświeceniowej oraz prozy diarystycznej tej epoki. Wyznaczają one także profil działań „Kustosza”, którego obecny skład tworzą cztery studentki filologii polskiej i doktorantka literaturoznawstwa: Małgorzata Nawrot, Aleksandra Ostaszewska, Weronika Rychta, Sandra Zielińska i Emilia Zaczkowska-Szypowska.

O swoich inicjatywach piszą na Facebooku: https://www.facebook.com/kustosz.uksw 

Koło tworzy innowacje

Sztandarowym projektem koła jest edycja krytyczna powieści historycznej „Leszek Biały, książę polski”. Trzyletni projekt ma zakończyć się jesienią 2021 roku. – Przygotowałyśmy już transkrypcję dwutomowej powieści, a także aparat krytyczny, dokumentujący krytykę tekstu. Stworzyłyśmy słownik wyrazów archaicznych oraz postaci historycznych. Powieść będzie także zaopatrzona w objaśnienia oraz wprowadzenie historycznoliterackie. Zdajemy sobie sprawę, że na wydanie książki potrzebne są odpowiednie środki, dlatego, by zrealizować nasz projekt, złożyłyśmy wniosek do Ministerstwa o przyznanie finansowania w ramach programu „Studenckie koła tworzą innowacje” – tłumaczy Małgorzata Nawrot.

Dlaczego dziewczyny wybrały „Leszka Białego”? – To dzieło, które choć powstało dwa wieki temu, potrafi wzbudzić żywe zainteresowanie: niezłomna przyjaźń, zakazana miłość, zdrada, zbrodnia, a wszystko to na tle walk o tron w czasach rozbicia dzielnicowego. Krajewski, autor powieści, pokazuje autentyczne, trwałe wartości: uczciwość, moralność, patriotyzm, wprowadzając do swojego dzieła elementy tak popularnej dziś fantastyki, która czyni je niezwykle atrakcyjnym. To po prostu świetna powieść – mówią.

logo kustoszChoć prace nad powieścią Krajewskiego pochłaniają najwięcej czasu i sił, to starczyło ich jeszcze na Warsztaty Młodych Edytorów, których pokłosiem była monografia pt. „Problemy wypowiedziane”, a także udział w XXIII Festiwalu Nauki z wykładem popularyzatorskim „Między procesem twórczym a publikacją dzieła. Kulisy powstawania i edycji wybranych dzieł polskiej literatury”.
W tym roku, na początku lockdownu, koło zainicjowało cykl spotkań edytorskich, pt. „Rozmowy nieedytowane”. Odbyły się już dwa wykłady: prof. Tomasza Chachulskiego i dr. Łukasza Cybulskiego, oraz panel dyskusyjny o kulturze antyku w literaturze oświeceniowej.

Dziewczyny, pytane o znaczenie udziału w konkursie i wyróżnienia, nie kryją zaskoczenia i dumy:

– Wyróżnienie w konkursie upewnia nas, że niewielka grupa osób może zdziałać dużo, jeśli jest zgraną grupą, która ma pomysły i wierzy w swoją pracę. To wyróżnienie jest dla nas dużym zaskoczeniem – konkurencyjne koło, które otrzymało pierwszą nagrodę, ma 120 członków. Taka organizacja musi działać w inny sposób, ma o wiele większe możliwości. Mamy nadzieję, że wyróżnienie zachęci studentów i doktorantów filologii polskiej UKSW do przyłączenia się do naszego koła. Na razie mamy więcej pomysłów niż czasu, by je zrealizować. A chciałybyśmy się rozwijać. Bardzo cieszymy się, że poprzez nasze koło uznanie otrzymało edytorstwo naukowe – część literaturoznawstwa, która jest podstawą badań nad dziełami literackimi.

 

 

24 listopada 2020