Przejdź do treści

Koncert pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

W Auli Jana Pawła II na kampusie Dewajtis odbył się, przy wypełnionej sali, wieczór poetycko-muzyczny, będący hołdem społeczności akademickiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla związanych z naszą Uczelnią ofiar katastrofy smoleńskiej.

– Dzisiejszy koncert jest wyjątkowy – mówił ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski, witając zebranych w imieniu ks. prof. dr. hab. Ryszarda Czekalskiego, rektora UKSW. – Chcemy uczcić tych wszystkich, którzy czternaście lat temu zginęli pod Smoleńskiem, szczególnie zaś osoby związane z naszym Uniwersytetem. Straciliśmy wówczas bogactwo osobowości tak wielu wspaniałych ludzi.

Ks. prof. Henryk Skorowski, koordynator Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, organizatora koncertu, przywołał postaci ks. prof. dr. hab. Ryszarda Rumianka, rektora UKSW w latach 2005-2010, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, , wieloletniego profesor na ATK/UKSW, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, doktora honoris causa UKSW, biskupa polowego Wojska Polskiego w latach 2004-2010, gen. broni dr hab. Tadeusza Płoskiego, doktora honoris causa UKSW oraz ks. Jana Osińskiego, doktoranta na Wydziale Prawa i Administracji UKSW.

ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski

W słowie wprowadzającym ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski  przypomniał słowa pięknego utworu Zbigniewa Preisnera, które stały się mottem koncertu: „ I przekonaj, że to ma sens, że nie trzeba żałować przyjaciół…”. Słowa te zostały wplecione w homilię wygłoszoną przez ówczesnego Rektora UKSW, ks. prof. Henryka Skorowskiego, w Smoleńsku, dokąd udała się delegacja naszej Uczelni w pierwszą rocznicę katastrofy, by pomodlić się za tych, którzy zginęli w katastrofie.

Bogumiła Dziel-Wawrowska

Podczas wieczoru, pieśni w wykonaniu Bogumiły Dziel-Wawrowskiej i Roberta Szpręgla przeplatały się z poezją recytowaną przez Ryszarda Jabłońskiego.

A była to poezja najwyższej próby. Ryszard Jabłoński – sam autor kilku odczytanych utworów – mówił między innymi słowami Zygmunta Krasińskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Zbigniewa Herberta, Or-Ota, Leszka Długosza, Wojciecha Wencla. Usłyszeliśmy też słowa modlitwy „Matko Bolesna i Zwycięska” napisanej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana rodzin katyńskich i pomordowanych na Wschodzie, w 50. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Podczas koncertu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Zabrzmiał polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, etiuda E-dur Fryderyka Chopina, „Do Ciebie Boże” Stanisława Moniuszki”, „Marsz Sybiraków” Czesława Majewskiego i Mariana Jonkajtysa, słynne „Modlitwa o wschodzie słońca” Przemysława Gintrowskiego i  Natana Tenenbauma oraz „Biały Krzyż” Krzysztofa Klenczona i Janusza Kondratowicza. W finale wybrzmiał, w wykonaniu Roberta Szpręgla i Bogumiły Dziel-Wawrowskiej, przejmujący wiersz „Miejcie nadzieję” Adama Asnyka z muzyką Zbigniewa Preisnera.

Na zdjęciu od lewej: Ryszard Jabłoński, Robert Szpręgiel

Koncert zorganizowało Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego UKSW. Wykonawcy koncertu: Tadeusz Melon – scenariusz i reżyseria, Ryszard Jabłoński – poezja, Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Robert Szpręgiel – baryton, Tadeusz Melon – skrzypce, Małgorzata Piszek – fortepian, Łukasz Biliński – instrumenty perkusyjne.

10 kwietnia 2024